Erişilebilirlik

TBMM Başkanlık Seçimini Şentop Kazandı


TBMM Başkanlığı üçüncü tur oylaması sonucunda AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 328 oyla başkan olarak seçildi. TBMM Başkanlığı üçüncü tur oylamasına 557 vekil katıldı. CHP adayı Haluk Koç 134 oy, İyi Parti adayı İmam Hüseyin Filiz 37 oy, HDP adayı Erol Katırcıoğlu 51 oy ve AKP adayı Mustafa Şentop 328 oy aldı. Oylamada 7 geçersiz oy çıktı.

TBMM Başkanlığı ilk tur oylamasına 556 vekil katıldı.CHP adayı Haluk Koç 131 oy, İyi Parti adayı İmam Hüseyin Filiz 34 oy, HDP adayı Erol Katırcıoğlu 50 oy, TİP Genel Başkanı Erkan Baş 9 oy ve AKP adayı Mustafa Şentop 324 oy aldı. Sekiz geçersiz oy çıktı.

TBMM Başkanlık Seçimini Şentop Kazandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:32 0:00

TBMM Başkanlığı ikinci tur oylamasına 559 ise vekil katıldı. CHP adayı Haluk Koç 133 oy, İyi Parti adayı İmam Hüseyin Filiz 36 oy, HDP adayı Erol Katırcıoğlu 53 oy ve AKP adayı Mustafa Şentop 329 oy aldı. Oylamada 7 geçersiz ve 1 boş oy çıktı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş, bu tur öncesinde adaylıktan çekildi.

Oylamaya geçildiğinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar salondaki yerlerini aldı.

Bu arada AKP İstanbul Milletvekili Abdullah Güler de bireysel dilekçesiyle TBMM Baskanlığı'na aday oldu. Ancak oylamaya geçilmesi öncesinde Güler'in adaylıktan çekilmesi dilekçesi okundu. Güler'in sağlık sorunu gibi bir durumla karşı karşıya kalması halinde Şentop'un yerine yedek aday olduğu ve oylamaya geçilmesiyle bu durum ortadan kalktığı için adaylıktan çekildiği kaydedildi.

AKP’nin çoğunluğuna dayalı karar mekanizmasıyla belirlenmekte olan Meclis çalışma takvimi uyarınca bugünkü TBMM Başkanlığı seçimi ardından yasama faaliyetleri Corona virüsü salgınına rağmen devam edecek. TBMM’de iki hafta önce HDP’li üç milletvekilinin yanı sıra pek çok farklı birimindeki personele Corona enfeksiyonu teşhisi konmuştu.

Bu nedenle komisyon çalışmalarına ara verilmesi öngörülmüştü. Ancak TBMM’de 31 Temmuz’a kadar ziyaretçi yasağına devam edilmesi kararıyla yetinildi. TBMM’de personel kadrosuyla birlikte Meclis’i takip etmekte olan basın mensupları dışında yaklaşık 7 bin kişi, Corona virüsü salgınına rağmen çalışma temposunu sürdürüyor.

Birinci ve ikinci turlarda, üye tam sayısı yani 600 milletvekili bakımından üçte iki çoğunluk şartı, yani 400 oy aranıyor. Üçüncü tur oylamada ise salt çoğunluk olan 301 oy şartı yeterli kabul ediliyor. TBMM’de AKP’nin 291 ve MHP’nin 49 sandalye ile “Cumhur İttifakı” olarak 340 sandalye çoğunluğuna sahip olmaları bakımından seçim, üçüncü turda sonuçlanması bekleniyordu.

Üçüncü turda eğer adaylardan herhangi birisi için salt çoğunluk olan 301 oy şartı sağlayamazsa dördüncü ve son tur oylamaya geçiliyor. Üçüncü turda en çok oyu almış iki aday arasında oylama yapılıyor ve en fazla oy alan aday, TBMM Başkanı seçiliyor.

TBMM Başkanlığı’na prestij yarışı olarak bakılması nedeniyle geleneksel olarak her siyasi parti kendi adayını gösteriyor. Bu çerçevede muhalefet partileri de zaten iktidar bloğu sayısal çoğunluğu karşısında kazanma şansları olmayan TBMM Başkanlığı için kendi adaylarını belirledi.

Şentop’un karşısında CHP’nin adayı olarak Ankara Milletvekili Haluk Koç gösterildi. HDP ise İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu aday yaptı. İyi Parti, Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz’i adayı olarak ilan etti. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş da TBMM Başkanlığı’na aday oldu.

Şentop ikinci kez TBMM Başkanı


Şentop, AKP’nin TBMM 27. Dönemi’nde ikinci kez başkanlığa aday gösterdiği isim oldu.

24 Haziran 2018 genel seçimleri sonrasında cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş yapılmasıyla birlikte, TBMM 27. Dönemi’nde AKP-MHP tarafından TBMM Başkanlığı’na en son Başbakanlık görevini yürüten Binali Yıldırım seçilmişti. Yıldırım, 31 Mart 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmesi üzerine 19 Şubat 2019’da TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmişti. TBMM’de iki yıl süreyle başkan seçimi yapıldığı için Yıldırım’ın istifasının ardından sadece geriye kalan süre için seçim yapılmıştı. TBMM’de 24 Şubat 2019’da 542 milletvekilinin katılımıyla yapılan üçüncü tur oylamada, AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, 336 oyla TBMM Başkanı seçilmişti.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG