Erişilebilirlik

Tayvan'da Yolcu Uçağı Nehre Düştü


Kazadan kurtulan yolcular nehirden çıkarıldı

Tayvan’da havalandıktan hemen sonra bilinmeyen bir nedenden ötürü hızla alçalarak bir köprüye çarpan ve başkent Taipei yakınlarındaki Keelung Nehri’ne düşen uçakta en az 25 kişi yaşamını yitirirken 15 yolcu kurtarıldı

Tayvan’da havalandıktan hemen sonra bilinmeyen bir nedenden ötürü hızla alçalarak bir köprüye çarpan ve başkent Taipei yakınlarındaki Keelung Nehri’ne düşen uçakta en az 25 kişi yaşamını yitirdi.

TransAsia Havayolları’na ait ATR-72 tipi uçak, düşmeden hemen önce 90 derece dönerek Keelung Nehri üzerinde bulunan köprülerden birine çarptı. Arama-kurtarma ekipleri, nehrin üzerinde ters dönen uçaktan aralarında küçük bir çocuğun da bulunduğu 15 yolcuyu kurtarmayı başardı. Ancak 20 yolcunun kayıp olduğunu belirten yetkililer, ölü sayısının hızla artmasından korkuyor. Uçağın burnunun nehir yatağına gömülü olduğunu söyleyen yetkililer, uçağı sudan vinçlerle çıkarmaya çalışacaklarını bildirdi.

Bir basın toplantısı düzenleyen TransAsia Havayolları CEO’su Çen Şinde, kazadan ötürü özür diledi ve çok üzgün olduklarını belirtti.

Kinmen Adaları’na gitmek için havalanan uçak, Taipei’deki Sungşan Havalimanı’ndan kalktıktan hemen sonra düştü. Açık havada meydana geçen kazanın nedeni henüz belirlenemedi.

Tayvanlı yetkililer uçağın yeni olduğunu ve son güvenlik teftişinin 26 Ocak’ta yapıldığını bildiriyor. Uçaktaki yolcuların en az 31’inin Çin’den gelen turistler olduğu belirtildi.

XS
SM
MD
LG