Erişilebilirlik

ABD'deki Protestolarda İki Polis Vurularak Yaralandı


Amerika’nın Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde, Mart ayında siyah Amerikalı Breonna Taylor'ın polis tarafından öldürülmesiyle ilgili davada büyük jürinin kararını açıklaması üzerine birçok kentte gösteri düzenlendi. Büyük jüri kararını protesto amacıyla başlayan gösterilerde iki polis memuru vurularak yaralandı.

Büyük jüri, Taylor'ın yaşadığı binaya yapılan polis baskınında polisleri Taylor’ın ölümünden sorumlu tutmadı. Sadece bir polis memuru, "sebepsiz tehlikeye neden olma" gerekçesiyle ceza aldı. Polisler, daireye uyuşturucu baskını yapmak amacıyla girmeye çalışırken açtıkları ateşte 26 yaşındaki sağlık görevlisi Taylor’ın ölümüne neden olmuştu.

Polis, baskın sırasında kapıyı çalmalarına rağmen kapının açılmaması üzerine daireye zorla girmiş ve Taylor’ın erkek arkadaşının da kendilerine silah doğrulttuğunu söylemişti. Balistik raporlara göre Taylor’ın vücuduna isabet eden 6 kurşundan biri, ölümüne yol açan yaralanmaya neden olmuş ve bu kurşunun polis memuru Myles Cosgrove’un silahından çıktığı tespit edilmişti.

Taylor'ın evine düzenlenen baskında polis tarafından öldürülmesi, ABD’de polis karşıtı gösterilerin sembollerinden biri haline gelmişti. Mahkemenin polislerden sadece biri hakkında etrafa tehlikeli şekilde ateş açmaktan ceza vermesi, bir kez daha şehirde protestoların alevlenmesine neden oldu.

Kararın ardından sokağa dökülen protestocular, sloganlar atarak yürüyüş düzenledi. Gösteriler, polis ve göstericilerin karşı karşıya gelmesi ve polisin dağılın uyarısına kadar sakin geçti. Polis ve göstericiler karşı karşıya geldiğinde duyulan birkaç el silah sesiyle karışıklık yaşandı.

Polis grubu dağıtmak için biber gazı kullanırken bazı göstericiler gözaltına alındı. Ardından iki polis memurunun vurularak yaralandığı anlaşıldı.

Olayların ardından bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Polisin en az 46 kişiyi gözaltına aldığı açıklandı.

Mahkeme kararının açıklanmasının ardından Washington, New York, Atlanta ve Chicago şehirlerinde de küçük çaplı protesto gösterileri düzenlendi.

Geçtiğimiz hafta Louisville Belediye Başkanı, Taylor’ın ailesine 12 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verildiğini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG