Erişilebilirlik

Tayland'da Ordu Yasama Görevini de Devraldı


General Prayuth Çan-Oça

General Prayuth Çan-Oça, dün yeni bir başbakan atadıktan sonra bugün de Senato’yu dağıtma kararı aldı. Prayuth bu kararın ülkede düzeni sağlamak ve siyasi reformları yapmak için gerekli olduğunu açıkladı

Tayland’da iki gün önce darbe yapan genelkurmay başkanı, yasama yetkilerini de üzerine aldığını açıkladı.

General Prayuth Çan-Oça, dün yeni bir başbakan atadıktan sonra bugün de Senato’yu dağıtma kararı aldı. Senato üyeleri kısmen seçimle işbaşına geliyor. General Prayuth bu kararın ülkede düzeni sağlamak ve siyasi reformları yapmak için gerekli olduğunu açıkladı.

Askeri yönetim, görevden alınan Başbakan Yingluck Şinavatra ve hükümetin diğer üyelerinin bir haftaya kadar gözaltında tutulacağını bildiriyor.
Yönetimdeki askeri konseyin toplu eylemleri yasaklamasına rağmen bugün başkent Bangkok’ta darbe karşıtı gösteriler düzenlendi.

Tayland’da yapılan darbe uluslararası tepkilere de neden oldu. Amerika bu ülkeye yapacağı 3 buçuk milyon dolarlık yardımı askıya aldı. Amerika Dışişleri Bakanlığı da gerekmedikçe vatandaşlarından Tayland’a gitmemelerini istedi.

Ülke son altı aydır siyasi karışıklıklar ve zaman zaman şiddet olaylarıyla sonuçlanan gösterilerle çalkalanıyordu. Bir mahkeme, hükümette kadrolaşma yarattığı gerekçesiyle Başbakan Yingluck’un istifası etmesi yönünde karar aldı.

Askeri yönetim tarafından Yingluck’un yerine atanan geçici Başbakan Niwattumrong Boonsongpaisan’ın da gözaltına alındığı bildirildi.

Tayland’da ordu, 80 yıl içinde yönetime 12 kez müdahalede bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG