Erişilebilirlik

Tayland Hükümetinden 'Kızıl Gömleklilere' Son Uyarı


Kızıl gömlekli protestocular arasında Müslümanlar da bulunuyor

Tayland hükümeti, “Kızıl Gömlekliler” adıyla bilinen göstericiler arasından kadın, çocuk, yaşlı ve silahsız kişilerin üslendikleri yeri terk etmeleri için bugün yerel saatle öğleden sonraya kadar süre tanıdı. Protestocular, başkent Bangkok’un turistik bir semtinde üslenmiş bulunuyor.

Askeri bir sözcü, Kızılhaç gibi tarafsız kuruluşların göstericilerin üs kurduğu alana girerek, herkesi bölgeden ayrılmaya ikna etmesine izin vereceğini bildirdi. Dün gece devam eden sokak çatışmalarında güvenlik kuvvetleri, taş, molotov kokteyli ve silah taşıyan göstericilere ateş açtı. Bazı göstericiler de bulundukları alanın çevresinde otomobil lastiği yakarak barikat oluşturdu.

Çatışmalarda şimdiye kadar biri asker 35 kişi öldü, 232 kişi de yaralandı. Kızıl Gömlekliler’in gösterileri, başkent Bangkok dışına da yayıldı.

Tayland hükümeti, dört günden bu yana devam eden protesto gösterilerine son vermek için Kızıl Gömlekliler’in Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda görüşme yapma önerisini reddetmişti. Hükümet, göstericileri abluka altına almayı sürdüreceğini ve herhangi bir yabancı kuruluşun içişlerine müdahale etmesine izin vermeyeceğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG