Erişilebilirlik

Tatile Çıkacaklara Seyahat Uyarısı


Amerika Dışişleri Bakanlığı, yarın kutlanacak Şükran Günü ve sonrasında Noel için seyahat planları yapan ve yola çıkmaya hazırlanan milyonlarca Amerikalı için hafta başında günü küresel seyahat uyarısı yayınladı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın uyarısında IŞİD, El Kaide, Boko Haram ve diğer terör örgütlerinin farklı bölgelerde terör saldırıları düzenleme planlarına devam ettikleri yazılı.

Federal Soruşturma Dairesi FBI, şu anda Amerika’ya yönelik kesin bir terör tehdidi olmadığını bildiriyor. Ancak yerel ve federal güvenlik güçleri, Şükran Günü ve Amerika’da en çok alışveriş yapılan, Kara Cuma olarak bilinen Şükran Günü ertesinde alarma geçmiş durumda.

Günde 2 milyon yolcunun güvenlik işlemlerini gerçekleştiren Ulaşım Güvenliği Dairesi ise Şükran Günü ve sonrasında yüzde 40 oranında yolcu artışıyla karşı karşıya kalacak.

New York’ta ek polis güçleri ana ulaşım hatlarında devriye gezecek. Polisler, New York metrosundaki silahlı tatbikatla gövde gösterisi yaptı.

New York Valisi Andrew Cuomo, New Yorklular’ın akıllı telefonlarına indirebilecekleri yeni bir uygulamayla eyaletin terörle mücadele kapasitesini genişletmeyi amaçladıklarını belirtti. ‘Birşey Görürseniz Haber Verin’ adıyla anılan yeni uygulama, New Yorklular’ın şüpheli bazı kişi ya da eylemleri yetkililere anında bildirmesini sağlıyor.

Vali Cuomo, Paris’teki saldırılardan sonra terörle mücadeleye daha da ağırlık verdiklerini, korku ve şiddet yaymaya çalışanlara karşı dikkatli olmaya devam edeceklerini belirtti.

Yarın kutlanacak Şükran Günü nedeniyle yaklaşık 47 milyon Amerikalı’nın yaşadıkları yerden en az 110 kilometre uzaklıktaki noktalara seyahat edeceği tahmin ediliyor. 2007 yılından bu yana Şükran Günü tatilinde yola çıkanların sayısı hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Bu sayı aynı zamanda Şükran Günü tatilinde geçen yıla göre 300 bin kişinin daha seyahat edeceği anlamına geliyor.

Çoğunluk, yani 42 milyon Amerikalı, yolculuğu karayoluyla yapacak.

Geçen yıla göre binde bir artışla 3 milyon 600 bin kişiyse havayolunu kullanıyor.

Bu yılki Şükran Günü tatili 25-29 Kasım tarihleri arasında.

XS
SM
MD
LG