Erişilebilirlik

Taşımacılıkta Yeni Bir Alternatif: Zeplin


Taşımacılıkta Yeni Bir Alternatif: Zeplin
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Askeri ve ticari alanlarda kullanılması planlanan, taşımacılıkta yeni bir alternatif sunacak nihai modelin birkaç yıl içinde üretilmesi bekleniyor

Los Angeles yakınlarında, bu geniş hangarda tanıtılan 75 metre uzunluğundaki zeplin protipi, faaliyete geçecek nihai modelin sadece yarısı büyüklüğünde.

Zeplin, Pentagon ve Amerika Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın sağladığı 35 milyon dolarlık fon sayesinde üretilmiş.

Zeplini geliştiren firma, nihai modelin, prototipin iki katı uzunluğunda olmasını ve 60 ton yük taşımasını hedefliyor. Firma yetkilisi Shenny Yao, balonun lojistik desteğe ihtiyacı olmadığını söylüyor: “Havaalanı veya mürettebata ihtiyaç yok.”

Zeplin, karbon tellerine, alüminyumdan yapılmış sert bir yapıya, iniş ve kalkışa göre dönen pervanelere ve helyumu sıkıştıran yeni bir sisteme sahip. Araç bazen havadan daha ağır bazen de daha hafif olabiliyor.

Firmanın kurucusu, Ukrayna göçmeni Igor Pasternak, geliştirdikleri zeplinin sıradan bir uçak olmadığını söylüyor: “Kendine ait bir kategorisi var. Yeni tip bir hava aracı.”

Shenny Yao, ileri bilgisayar teknikleri sayesinde, zeplinin her yere erişebildiğini söylüyor, “Her çeşit kargoyu binlerce kilometre uzağa götürebilir”, diyor.

Shenny Yao: “Petrol ve doğalgaz taşıyabilir. Ayrıca çiçek gibi taze ürünler satan firmalarla ve moda endüstrisiyle de görüşüyoruz.”

Pasternak, zeplinin nakliyat maliyetini düşürebileceğini söylüyor: “Bu zeplini havada giden bir at, bir kamyon gibi düşünün.”

Prototipin iniş ve kalkışı hangarın içinde test edilmiş. Eğer her şey planlandığı gibi giderse ve müşteriler ilgi gösterirse, ticari amaçla kullanılacak ilk model iki-üç yıl içinde üretilecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG