Erişilebilirlik

Tapınak Saldırganı Eski Asker Çıktı


Amerikalı yetkililer, kuzeydeki Wisconsin eyaletinde bir Sikh tapınağına saldırarak altı kişiyi öldüren silahlı kişinin eski bir asker olduğunu açıkladı.

Yetkililer 40 yaşındaki Wade Michael Page 1990’larda altı yıl Amerikan ordusunda görev yaptığını bildirdi. Polisle giriştiği çatışmada öldürülen Page’in üzerinde çok sayıda dövme bulunduğu, bunlardan birinde 11 Eylül terör saldırılarının tarihi olan 9-11 yazılı olduğu belirtildi.

Yetkililer saldırının yerel terörizm ya da toplumsal nefret cinayeti olabileceği görüşünde. Sakal bırakan ve türban giyen Sikhler Amerika’da Müslümanlarla karıştırılıyor ve saldırılara hedef oluyor. 11 Eylül saldırılarından dört gün sonra yine bir Sikh Arizona eyaletinde öldürülmüştü.

Kendisi de Sikh olan Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, saldırıyla ilgili açıklamasında büyük şok ve üzüntü duyduğunu söyledi.

Bu arada silahlı saldırganla çatışmaya giren polislerden birinin yaralandığı ve halen hastanede tedavi gördüğü açıklandı.
Greenfield polis şefi Bradley Wentlandt, Milwaukee kentinin dışındaki Sikh tapınağında üç kişinin ölü bulunduğunu bildirdi. Diğer üç, saldırgan dahil, tapınağın dışında öldürüldü.

Dünyada halen 20 milyon Sikh yaşadığı, bunlardan yaklaşık bir milyonunun Amerika’da oturduğu tahmin ediliyor.
500 yıl önce şimdi Hindistan ve Pakistan arasında bölünmüş olan Hint yarımadasının Pencab bölgesinde kurulan Sihizm tektanrılı bir din.
XS
SM
MD
LG