Erişilebilirlik

Tanksavar Füzesiyle Beyaz Saray'a Saldıracaktı


Beyaz Saray'a saldırı hazırlığında bulunan kişi FBI ajanları tarafından Georgia eyaletinde yakalandı.

Amerikalı yetkililer Georgia eyaletinde yaşayan Hasher Celal Taheb adlı bir kişinin tanksavar roketiyle Beyaz Saray’a saldırı planladığı gerekçesiyle tutuklandığını duyurdu. Bu kişinin çok sayıda silah ve patlayıcı madde satın aldığı tespit edildi.

Yapılan açıklamada 21 yaşındaki Celal Taheb’in Amerika hükümetine ait binalara saldırı düzenleme hazırlığı içerisinde olmak suçlamasıyla gözaltına alındığı duyuruldu.

Georgia eyaletindeki yerel güvenlik güçleri, Celal Taheb isimli kişinin radikal eğilimler göstermeye başladığı, adını değiştirdiği, yurtdışına seyahat planları yaptığı şeklinde bilgiler elde edilmesinden sonra durumu Mart ayında FBI’a bildirdi.

Taheb’in FBI’ın gizli kaynağına verdiği bilgide, Ekim ayında IŞİD kontrolündeki bölgeye gitmeyi planladığını anlattığı FBI yetkilisinin mahkemeye verdiği ifade de yer aldı.

Mahkemeye ifade veren FBI yetkilisi ayrıca Taheb’in pasaportu olmadığı için bu seyahati yapamadığı, bunun yerine Beyaz Saray ya da Özgürlük Anıtı’na bir saldırı düzenlemek istediğini anlattığını belirtti.

Mahkemeye FBI tarafından verilen bilgide, Taheb’in son bir ay içerisinde gizli FBI ajanıyla birkaç kez buluştuğu ve kendisiyle şifreli bir mesaj uygulaması üzerinden yazışma yaptığı belirtildi.

FBI ajanı ve söz konusu takipte FBI’a aracılık eden kaynak kişiyle bir buluşmasında Taheb, “Eğer başka bir ülkeye giderseniz sizin gibi olan bir sürü kişiden biri olursunuz ama Amerika’da kalırsanız daha fazla zarar verebilirsiniz” şeklinde ifadeler kullandı. Taheb, FBI ajanı olduğunu bilmediği bu kişilere kendisinin mümkün olan en ağır hasarı verecek bir saldırı yapıp şehit olmak istediğini anlattı.

Bir buluşmalarında da Taheb, FBI gizli ajanına Beyaz Saray’ın Batı kanadının detaylı planlarını gösteren bir çizim gösterdi ve saldırı planlarını anlattı. Bu görüşmede Taheb, karşısındaki kişiden silah ve patlayıcılara ihtiyaçları olduğunu anlattı ve bunları satın almak için arabalarını satmayı teklif etti.

Taheb ayrıca insanlara çağrı yapacağı ve arka planda İsrail ve Amerika bayraklarının yandığı bir video çekmeyi planlıyordu.

Taheb son olarak gizli ajana bu hafta silahları alıp doğruca başkent Washington’a yola çıkmak istediğini söyledi.

Taheb, Beyaz Saray’a arka kapısında yaklaşıp, kapıyı tanksavar füzesiyle havaya uçurup içeri girip mümkün olduğunca çok sayıda insana zarar vermeyi planladığını anlattı.

Daha önce hiç silah kullanmadığını ama öğreneceğini söyleyen Taheb, Çarşamba günü FBI ajanı ve aracı kişiyle buluşarak aracını yarı otomatik saldırı silahları, üç patlayıcı cihaz ve uzaktan kumanda ekipmanı ve bir tanksavar roketle takas etti.

Taheb, FBI ajanlarının bu takas sırasında kimliklerini açıklaması ve düzenledikleri operasyon sonunda gözaltına alındı.

XS
SM
MD
LG