Erişilebilirlik

Büyükelçi Tan: 'Türkiye İran konusunda Yoğun Çaba Harcıyor'


Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan İran konusuna uluslararası diplomasi yoluyla çözüm çabalarını desteklediklerini söyledi

Büyükelçi Tan: “İran konusunda diplomatik çözüm için yoğun çaba harcıyoruz”

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Türkiye’nin İran politikasının çok açık olduğunu, sorunun diplomasi yoluyla barışıçı bir çözüme ulaştırılması için Dışişleri Bakanının yoğun çaba harcadığını söyledi. Büyükelçi Tan, “Bu bir süreç, bugünden yarına sonuç almak mümkün değil. Biz Brezilya’yla rekabet içinde değiliz. Sorunun diplomasi yoluyla çözümü için elimizden gelen herşeyi yapacağımız gibi, diplomatik çözüme yardımcı olacak herkesin de yanında dururuz,” dedi. Büyükelçi, bugün gazetecilerle yaptığı toplantıda, Türkiye’nin her zaman bu sürece katkıda bulunduğunu hatırlattı. İran’a yaptırımlar konusunda uluslararası bir diplomasi çabası yürütüldüğünü söyleyen Büyükelçi Namık Tan, Türkiye’nin, ABD’nin İran’la ilgili angajman politikasını, başından beri desteklediğini kaydetti. Büyükelçi Tan, Ankara’nın İran konusunda bugüne kadar izlediği politikanın son derece açık olduğunu vurguladı.

“BDP heyeti temasları konusunda yardım talep etmedi, bilgi verdi,”

Büyükelçi Tan gazetecilerin Washington’da temaslar yapan Barış ve Demokrasi Partisi milletvekillerinin temaslarıyla ilgili soruları üzerine de, “Temaslarını buradaki BDP Bürosu ayarladı, bizden yardım talepleri olmadı, sadece bizi ziyaret etmek istediler, onları kabul ettik, bize temasları hakkında bilgi verdiler,” dedi.

“İstanbul zirvesiyle ilgili beklentimiz, Obama’nın da katılması”

Büyükelçi Namık Tan bir soru üzerine, Washington’da yapılan Girişimciler Zirvesi’nde Türk girişimcilerin büyük varlık gösterdiğini söyledi ve bu konuda Türkiye’nin uluslararası bir rol oynayabileceğine inandıklarını belirtti. Türkiye’nin gelecek yıl İstanbul’da yapılması planlanan zirveyle ilgili olarak beklentisinin sorulması üzerine de Büyükelçi Tan, “Beklentimiz, Başkan Obama’nın da zirveye katılmasıdır” dedi.

“Amerikalılar kendi iç politikalarıyla ilgili”

Washington’da kendisine Türkiye hakkında hangi konularda soru yöneltildiği konusuna da değinen Büyükelçi Tan, kendisine Türk iç siyasetiyle ilgili soru sorulmadığını ancak Türkiye’nin diplomatik görüşleriyle ilgili soru yöneltildiğini söyledi. Tan, “Zaten ABD, daha çok kendi iç politikasıyla ilgileniyor. Finans krizini, ekonomik sorunları, işsizliği gidermekle uğraşıyor. Halk dış politika ilgilenmiyor. Eskiden de böyleydi. Ancak Amerikan yönetimi nezdinde Türkiye’nin Irak, Afganistan, Balkanlar ve İran konusundaki yapıcı rolü takdir ediliyor” dedi.

XS
SM
MD
LG