Erişilebilirlik

Taner Kılıç İzmir’de de Tahliye Edilmedi


İzmir Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında 6 Haziran 2017’de tutuklanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın ilk duruşması İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İddianamede terör örgütüne üyelikle suçlanan Kılıç, 15 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Büyükada Davası’nda olduğu gibi son davada da mahkemeye getirilmedi.

Duruşmayı İstanbul’daki duruşmaya da katılan Uluslararası Af Örgütü temsilcileri de izledi.

Taner Kılıç: ‘FETÖ üyesi değilim, ByLock kullanmadım’

SEGBİS adı verilen Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi aracılığıyla savunmasını yapan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı, ne FETÖ üyesi ne de By-Lock kullanıcısı olduğunu söyledi.

Kılıç, “Örgüt lideri Fethullah Gülen’i tanımam, ziyaret etmişliğim de yoktur. Örgütün okullarına gitmedim, evlerinde kalmadım. Bu örgütle legal ya da illegal bağlantım yok. Hiçbir şekilde himmet vermedim. İddianamede FETÖ üyesi olduğum belirtiliyor ama değilim. ByLock programı indirmedim, kullanmadım. Bank Asya'da hesabım vardı. Ancak örgüt liderinin para yatır dediği dönemde ben tam tersine para çektim” dedi.

İddianamede örgüt üyelerinin tek kullanımlık hat kullandığı, sık sık adres değiştirdiği ve kod adı kullandığının yer aldığına dikkat çeken Kılıç, kendisinin 15 yıldır aynı avukatlık bürosunda çalıştığını, telefonlarını da hiç değiştirmediğini vurguladı.

Taner Kılıç’ın beraat istemini reddeden İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi, hem şüphelinin tutukluluğunun devamına hem de dava dosyasının İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam eden ‘Büyükada’ davasıyla birleştirilmesine karar verdi.

Shetty: ‘Türkiye’nin tutarsız adalet sisteminin iki yüzünü de görmüş olduk’

Taner Kılıç’ın tutukluluğunun devam etmesi üzerine bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, Türkiye adaletini sert bir dille eleştirdi.

Shetty, “Son 24 saat içinde, Türkiye’nin tutarsız adalet sisteminin iki yüzünü de görmüş olduk. Biri özgürlük kararı verirken, bir diğer mahkeme ise yine temelsiz suçlamalar söz konusu olduğu halde bu özgürlüğü reddetti. Tutuklu hak savunucularının dün gece tahliye edilmesi Türkiye’nin adalet sistemine olan inancı bir parça yeniden tesis etmişti. Bugün ise bu inanç ortadan kayboldu” dedi.

Türk yetkililerin çeşitli imalar ve dayanaksız suçlamalarla Taner Kılıç’ın peşinen suçlu ilan ettiğini belirten Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri, örgütün Türkiye’deki en tepe isminin serbest bırakılması için hiç yılmadan kampanya yürütmeyi sürdüreceklerini açıkladı.

Mahkemenin dava dosyasını gönderdiği İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, dünkü ilk duruşmasında ‘Büyükada Davası’nda Taner Kılıç dışındaki tüm tutuklu sanıkları serbest bırakmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG