Erişilebilirlik

İtalya'da Yeni Hükümete Doğru


İtalya'da başbakanlığa atanan estki AB Komisyonu Başkanı Mario Monti

İtalya’da istifa eden Silvio Berlusconi’nin yerine başbakanlığa atanan ekonomist Mario Monti yeni hükümeti kurma çalışmalarına başladı.

Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano siyasi liderlerle bir dizi görüşme yaparken eski Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Mario Monti, muhalefet partileri ve Berlusconi’nin partisinin bazı üyelerinin desteğini sağladı.

İtalya’da siyasi geçmişi olmayan Monti, hiçbir partiyi temsil etmiyor. Monti Pazar sabahı kiliseye giderken kendisini soru yağmuruna tutan gazetecilere karşılık vermedi.

Mali piyasalar Monti’nin yeni başbakan seçilmesini olumlu karşılarken İtalyan devlet tahvillerinin daha önce rekor düzeye çıkan faiz oranı geriledi. Bu, İtalya’nın piyasalardan daha ucuz borç alabileceği anlamına geliyor.

İtalyan liderleri Pazartesi günü borsalardan açılmadan önce yeni hükümetin kurulmasının yatırımcılara güven vereceğini umuyor.

Yeni hükümet, geçen hafta parlamentodan geçen kemer sıkma paketini uygulama gibi çok güç bir görevle karşıkarşıya. Avrupa Birliği liderleri İtalya’ya, Yunanistan gibi kurtarma planına ihtiyaç duymaması için kamu harcamalarında kesintiye gitmesi yolunda baskı yapıyor. Avrupalı liderler, ekonomisi kurtarılamayacak kadar büyük olan İtalya’nın iflas etmesinin euroya ağır bir darbe indirmesinden ve krizin tüm Avrupa’ya yayılmasından korkuyor.

XS
SM
MD
LG