Erişilebilirlik

İtalya Kemerleri Sıkarken Fransız Bankalarına Kırık Not


İtalya Kemerleri Sıkarken Fransız Bankalarına Kırık Not

İtalya’da parlamentonun alt kanadı Başbakan Silvio Berlusconi’nin 74 milyar dolarlık tasarruf planını oylayacak.

2013 yılına kadar bütçede denge oluşturulmasını amaçlayan plan, kamu harcamalarında kesinti, vergi artışı ve emeklilik maaşlarında değişiklikler yapılmasını öngörüyor.

Planın, Berlusconi’nin partisinin çoğunluğu oluşturduğu parlamentonun alt kanadından geçmesi bekleniyor.

Yunan ekonomisinin temerrüde düşmesi olasılığı yüzünden tüm dünya piyasaları alarma geçmiş durumda. Avrupa Birliği Yunanistan’ın temerrüde düşmesinin ya da Euro bölgesinden çıkmasının çok ciddi sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunuyor. İktisatçılar arasındaysa Yunan ekonomisinin çökmesinin tüm dünyada domino etkisi yaratacağı kaygısı mevcut.

Öte yandan Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s iki Fransız bankasının kredi notunu düşürdü, birineyse uyarı verdi.

Moody’s’in kredi notunu düşürdüğü Fransız bankaları, Societe General ve Credit Agricole. BNP Paribas ise gelecekte kredi notunun düşürülmesi olasılığına karşı takibe alındı.

Her üç Fransız bankası da Haziran ayında istikrarsız Yunan ekonomisiyle olan ilişkilerinden ötürü kredi notunun düşürülmesi riski konusunda uyarılmıştı.

BNP ve Societe General hafta başında kredi notlarının düşürülmesi olasılığından ötürü kaygıları azaltmak için açıklamalar yayınlamıştı, ancak bu açıklamalara rağmen BNP hisselerinin değeri Frankfurt Borsası’nda yüzde 3 oranında düştü.


XS
SM
MD
LG