Erişilebilirlik

Taleban Saldırılarını Arttırdı


Afgan yetkililer, Taleban’ın ülkenin kuzeyindeki Kunduz kentinde onlarca kişiyi kaçırdığını açıkladı. Sabah erken saatlerde, eyaletin başkentine giden bir yol üzerinde güvenlik kontrol noktası oluşturan militanlar Kunduz’dan Kabil’e giden araçları durdurdu.

Bölgenin polis komutanı Şir Aziz Kamawal, Amerika’nın Sesi’ne verdiği söyleşide militanların en az 52 kişiyi rehin aldığını, bunların 17’sini de öldürdüğünü belirtti. Bölge halkı öldürülen kişilerin bedenlerinin yakında Çardara nehrinde sürüklenirken gördüklerini kaydetti.

Taleban sözcüsü Zebihullah Mücahit saldırıyı üstlendiklerini açıklarken, otomobille seyahat eden 26 sivil kıyafetli asker ve polisi yakaladıklarını belirtti. Sözcü, 6 kişinin kaçma girişimi nedeniyle öldürüldüğünü söylerken, baskının nedeninin sivil olarak seyahat eden Afgan güvenlik güçleriyle ilgili kendilerine ulaşan istihbarat olduğunu ifade etti.

Şir Aziz Kamawal, kaçırılanlar arasında güvenlik gücü mensuplarının olabileceği iddialarını reddetmedi.

Afganistan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah, Twitter’da saldırıyı kınadı. Abdullah, Taleban’ın yaptığının yalnızca masum Afgan sivillere karşı işlenen bir savaş suçu olmadığını, aynı zamanda vahşi hayvanlara yakışır bir eylem olduğunu söyledi. Yetkili, hükümetin Taleban’la barış görüşmelerini beklemeden, en kısa sürede dökülen kanın intikamını alacağını belirtti.

Taleban geçen yıl Eylül ayında kısa bir süre için Kunduz’u ele geçirmişti.

Afgan güçleri birkaç gün sonra Amerikan hava desteğiyle beraber bu stratejik kenti geri almıştı. Ancak, kent sakinleri kaçan militanların çevre bölgelerde gizli sığınaklar oluşturduğunu ve buralardan zaman zaman gerilla usulü saldırılar gerçekleştirdiklerini belirtiyor.

Helmand’da çatışmalar devam ediyor

Aynı zamanda güneydeki Helmand eyaletinin 3 bölgesinde hükümet güçleri ve Taleban arasında yoğun çatışmalar devam ediyor.

Cumartesi günü Nad Ali, Gereşk ve Marja’da çatışmalar, Taleban’ın eşgüdümlü biçimde taarruza geçmesiyle başladı. Yerel polis komutanları 50’den fazla Afgan güvenlik görevlisinin öldüğünü, onlarcasının da yaralandığını bildirdi.

Taleban’ın ilerleme kaydettiği ve eyaletin başkenti Leşkergah’a ulaştığı bildirildi.

Eyalet valisi Hayatullah Hayat, kenti teftiş ettikten sonra yaptığı açıklamada savunmanın çöktüğü haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, ölen 40 güvenlik gücüne karşılık en az 50 militanın öldürüldüğünü, 70’inin de yaralandığını ifade etti.

Vali ayrıca takviye Afgan kuvvetlerinin çatışma bölgesine vardığını ve karşı saldırı planlarının sürdüğünü söyledi.

Helmand’ın bir kısmı Taleban’ın kontrolü altında. Eyalet, ülkenin afyon merkezi olarak biliniyor.

Taleban, lideri Molla Mansur’un Pakistan’da seyahat ederken Amerika’nın düzenlediği İHA saldırısında ölmesinden ve Molla Hebetullah Ahunzade’nin yerine gelmesinden sonra saldırılarını arttırdı.

Taleban sözcülerinden Kari Muhammed Yusufi, militanların 100’den fazla Afgan güvenlik mensubunu öldürdüğünü ve bunların arasında komutanların da olduğunu iddia etti.

Sözcü, militanların yaklaşık 20 güvenlik noktasını ve 2 büyük askeri üssü ele geçirdiğini de ekledi.

Ancak, Taleban’ın sıklıkla arazide ilerleyişi ile ilgili abartılı açıklamalar yaptığı biliniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG