Erişilebilirlik

Taleban İntikam Sözü Verdi


Taleban, çoğu çocuk 16 Afgan köylüsünün bir Amerikan askeri tarafından öldürülmesinin ardından intikam sözü verdi.

Taleban öldürülen her Afganın intikamının mutlaka alınacağını bildirdi.

Amerikalı ve Afgan yetkililer, Amerikalı çavuşun sabaha karşı Kandıhar ilinin Penciyavi bölgesindeki üssünden çıkarak bir köye girdiğini ve sivil halka rastgele ateş açtığını bildiriyor. Afgan köylüler, çavuşun öldürdüğü bazı kişilerin cesetlerini ateşe verdiğini de söylüyor.

Amerikalı yetkililer, NATO kuvvetlerinin askeri gözaltına aldığını ve olayı soruşturduğunu açıkladı.

Amerikan kuvvetleri olayın ardından güvenlik önlemlerini arttırırken ABD elçiliği, ülkedeki Amerikan vatandaşlarını misillemelere karşı uyardı.

Afgan parlamentosu, olayı kınayarak ABD hükümetinden suçluları halka açık mahkemede yargılamasını istedi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, dokuz çocukla üç kadının öldürüldüğü olayı affedilemez olarak niteliyerek Amerikan hükümetinden açıklama istedi.

Başkan Barack Obama, Karzai’yi telefonla arayarak Afgan halkına baş sağlığı diledi. Olayı trajik ve şok edici olarak tanımlayan Obama, bunun Amerikan ordusunu ve Amerika’nın Afgan halkına saygısını temsil etmediğini söyledi.

NATD kuvvetleri komutan yardımcısı Korgeneral Adrian Bradshaw, olaydan “derin üzüntü ve dehşet” duyduğunu söyledi.

Bradshaw, açıklamasında bir askeri üssüne yakın oturan sivilleri öldürmesine ve yaralamasına yol açan bu tür “zalimce eylemlerin” arkasında ne yattığını açıklamayacağını belirtti. İngiliz general, olayın hiçbir şekilde NATO operasyonlarıyla ilişkisi olmadığını da açıkladı.

Amerikan askerinin neden Afgan sivillere ateş açtığı bilinmiyor.

Silahlı saldırı, bir Amerikan üssünde Kuran yakma olayının ardından Amerikan kuvvetleriyle Afgan halkı arasında haftalarca süren gerginliği izliyor.

XS
SM
MD
LG