Erişilebilirlik

Taleban Militanları Afgan Sivilleri Hedef Aldı


Host vilayetinde yola yerleştirilen bomba patlayınca 12 sivil öldü, dün de Kandahar'da Taleban militanlarının saldırısında 3 kişi ölmüş, 30'dan fazla kişi yaralanmıştı

Afganistan’da yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 12 sivil öldü.

Yetkililer, bombanın, Host vilayetinin Tani ilçesinde, sivilleri taşıyan bir araç yoldan geçerken patlatıldığını bildirdi.

27 Nisan günü de Kandahar’da bir intihar eylemcisinin düzenlediği bombalı saldırıda üç kişi öldü, 30’dan fazla kişi de yaralandı.

Yetkililer Taleban militanlarının saldırıyı Kandahar’da, NATO birliklerine lojistik destek sağlayan tesisin yakınlarında düzenlediklerini açıkladı.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin üvey kardeşi saldırı sonrasında, BM’den Kandahar’ı terk etmemesini istedi. Vali Ahmed Veli Karzai, örgütün güvenlik gerekçesiyle personelini Kandahar’dan çekme kararını aceleyle alınmış olduğu gerekçesiyle eleştirdi.

BM 27 Nisan günü Kandahar’daki çalışanlarını kısa bir süre için Kabil’e taşıma kararı aldığını açıklamıştı. Örgüt, 200 Afgan personeli de evlerinden çıkmamaları konusunda uyarmıştı.

Kandahar, Taleban’ın ilk kurulduğu yer olarak biliniyor. NATO ve Afgan güçleri kısa süre içinde vilayette Taleban’a karşı geniş çaplı bir operasyon başlatmayı planlıyor.

XS
SM
MD
LG