Erişilebilirlik

Taleban’dan Kunduz’a Dört Cepheden Saldırı


Afganistan’ın kuzeyinde Taleban Kunduz için saldırı başlatınca çatışmalar patlak verdi. Yerel yetkililer Taleban militanlarının eyaletin başkentine dört koldan saldırdığını belirtti.

Kentte yaşayanlar Amerika’nın Sesi’ne sabah kalktıklarında Kunduz’un batısında yer alan Khakani semtinin caddelerinde Taleban savaşçıları gördüklerini belirttiler. Militanların sivil evlerde mevzilendikleri ve Afgan güvenlik güçlerine ateş açtıkları belirtiliyor.

Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dawlat Waziri Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, hava destekli güvenlik güçlerinin militanlara karşı saldırı başlattığını ve Kunduz dışında çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Waziri, “Taleban saldırısı püskürtüldü, ağır kayıplar verdiler, Kunduz kenti için önemli bir tehlike yok,” dedi.

Amerikan ordusu da Afgan hükümetinin açıklamalarını destekledi. Yapılan açıklamada, Kunduz’daki durumun yakından takip edildiği, Afganistan ile yardım konusunda koordine olunduğu vurgulandı.

Amerikan Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Charles Cleveland, “Bu aşamada Kunduz’un önemli bir saldırı altında olduğunu görmüyoruz” dedi.

Cleveland, NATO güçleri ve Amerikan ordusunun Afgan güçleri eğitmeye devam edeceğini de vurguladı.

Taleban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise savaşçılarının Afgan güvenlik güçlerine ağır kayıplar verdirdiğini ve Kunduz’un bazı bölgelerinin kontrollerinde olduğunu kaydetti.

Kunduz’un dışında Taleban, Afganistan’ın en büyük eyaleti Helmand’ın Nawa bölgesinde de saldırı başlattı. Bu bölgede Taleban bazı noktaları kontrol altında tutuyor.

Eyalet yetkilileri, bölge polis müdürünün çatışmalarda öldürüldüğünü doğruladı ancak herhangi bir devlet dairesinin Taleban’ın eline geçtiği yönündeki iddiaları reddetti. Afgan güçlerin çatışmadaki komutanları dahil 45 militanı öldürdüğü de belirtiliyor.

Savunma Bakanı Waziri, güney eyaletinde şiddetli çatışmaların olduğunu kabul etti ancak eyaletin başkenti Lashkar Gah’ın düşmek üzere olduğu yönündeki iddiaları reddetti.

Bu arada Devlet Başkanı Eşref Gani ile iktidar ortağı Abdullah Abdullah, Salı günü Brüksel’de Afganistan ile ilgili konferansta gelecek 4 yıl boyunca uluslararası toplumdan maddi yardım garantisi almaya çalışacak.

Avrupa Birliği ve Afganistan konferansa ortak ev sahipliği yapıyor. Konferansta Suriye ve Irak’taki durum ile mülteci krizi de masaya yatırılacak.

Afgan liderler, güvenlik, yolsuzlukla mücadele, ekonomik ve insani gelişim konusunda sağladıkları ilerlemeler konusunda bilgi verecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

''Amerikalılar Ülkenin Gidişatından Memnun Değil'' - 1 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:19 0:00
XS
SM
MD
LG