Erişilebilirlik

Taleban Kabil'den Yabancıların Uçuşlarına İzin Verecek


Afganistan’da geçici kabinesini açıklayan Taleban yönetimi, ülkedeki yabancıların Kabil'deki havalimanından düzenlenecek uçuşlarla Afganistan’dan ayrılmasına izin verme kararı aldı.

Reuters haber ajansına bilgi veren ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir ABD’li yetkili, Biden yönetiminin Özel Temsilci Zalmay Halilzad aracılığıyla Taleban’a yönelik uçuşlar konusunda yaptığı baskıların sonuç verdiğini söyledi.

Ancak Mezar-ı Şerif şehrindeki ABD vatandaşları ve yabancıların da bu şehirden yapılacak uçuşlarla ülkeden çıkmalarına izin verilip-verilmeyeceği netlik kazanmadı. ABD yönetimi, Afganistan genelinde yaklaşık 200 kadar ABD vatandaşı bulunduğunu açıklamış ve bu kişilerin istedikleri anda Afganistan’dan ayrılmalarına olanak tanınması için Taleban’la irtibat halinde olduklarını belirtmişti.

Dün Beyaz Saray’da yapılan basın brifinginde konuya ilişkin soruları yanıtlayan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de Biden yönetiminin ya da uluslararası kamuoyunun, açıklanan geçici hükümet üyelerinin saygın kişiler olduğunu savunmadığını, ancak kendilerinin Afganistan’daki ABD vatandaşlarının güvenliği ve tahliyesi açısından Taleban yönetimiyle görüşmek durumunda olduklarını söyledi.

Bu açıklamaya paralel olarak Avrupa Birliği de geçici hükümeti onaylamadığını, ancak Afganistan’a insani yardımda bulunmaya hazır olduğunu belirtti. Suudi Arabistan da yeni açıklanan kabinenin Afganistan’da güvenliğin tesisine yardımcı olmasını umduğunu dile getirdi.

XS
SM
MD
LG