Erişilebilirlik

Taleban Heyeti İran'da Temaslarda Bulundu


Taleban Afganistan'da yeniden güçlenmeye devam ediyor. Amerika'yla da temasta olan Taleban uluslararası güçlerin ülkeden çekilmesini talep ediyor

İran, Taleban temsilcilerinin Pazar günü Tahran’da temaslarda bulunduklarını duyurdu. İran’ın hem Afganistan’da barışın sağlanması hem de IŞİD’in zayıflatılması amacıyla Taleban’la, Afgan hükümeti arasındaki barış görüşmelerinde aracı olmak niyetinde olduğu ifade ediliyor.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, görüşmenin Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin bilgisi dahilinde gerçekleştirildiğini belirtti.

İran devlet televizyonuna konuşan Kasımi, “Taleban delegasyonu dün Tahran’daydı. İran Dışişleri bakanıyla kapsamlı görüşmelerde bulundular” ifadelerini kullandı.

Taleban Afganistan’da yeniden şeriat kurallarına dayalı bir sistem kurmak istiyor ve bu noktada ülkedeki uluslararası güçlerin çekilmesini istiyor. Hali hazırda barış görüşmeleri başlamış olsa da uluslararası koalisyon destekli Afgan güçlerinin zaman zaman Taleban’a yönelik operasyonları devam ediyor.

IŞİD’ın bir uzantısı da Afganistan’da hem Taleban hem de uluslararası güçlerle çatışmaya devam ediyor.

Taleban, Afganistan’da 6 aylık ateşkes ve uluslararası güçlerin çekilmesiyle ilgili olarak bu ay içerisinde Amerikalı yetkililer de görüştüklerini duyurdu.

Aralık ayının başlarında Afgan güçleri gerekli lojistik desteği sağlayamadıkları İran sınırı yakınlarındaki bir bölgeyi Taleban’a devretmişlerdi.

XS
SM
MD
LG