Erişilebilirlik

Taleban’dan Trump’a Açık Mektup


Taleban, Başkan Donald Trump’a seslenerek, Trump’tan Afganistan’daki tüm Amerikan birliklerini “sorumluluk sahibi bir devlet adamı” olarak derhal geri çekmesini ve Kabil’deki “ahlaksız işbirlikçileri” dinlemekten vazgeçmesini istedi.

Trump’a açık bir mektup yollayan Taleban, “savaş meraklısı bazı Amerikalı Kongre üyeleriyle komutanların” Afganistan’daki savaşı uzatmak için Beyaz Saray’a baskı yaptıklarını, bunu da kendi askeri imtiyazlarını koruma adına yaptıklarını iddia etti.

Afganistan’da halen 8.400 Amerikan askeri bulunuyor. Bu birlikler, NATO gücü çerçevesinde, Afgan birliklerinin eğitimine katkıda bulunuyor ve danışmanlık yapıyor. Amerikan birlikleri terörle mücadele operasyonlarına da katılıyor.

Taleban, Başkan Donald Trump’a hitaben yazdığı açık mektupta, “Afganistan Savaşı’nı, disiplinli bir ordu, gelişmiş teknolojiler, deneyimli komutanlar, farklı stratejiler ve dev ekonomik gücünüz ile kazanamadıysanız, savaş tacirleri, şaibeli güvenlik firmaları ve ahlaksız işbirlikçilerle hiç kazanamazsınız” görüşünü savundu.

Mektubun içeriği, Taleban’ın Sözcüsü Zabihullah Mücahid tarafından medya kuruluşlarına açıklandı.

Beyaz Saray, Afganistan stratejisini henüz netleştirmedi ancak askerlerin tamamen çekilmesi ve Afgan birliklerine destek için daha çok özel güvenlik firmalarına başvurulması dahil birçok seçeneği değerlendiriyor.

Taleban mektubunda, “Selefinizin yaptığı yanlışların farkına vardığınızı ve yeni bir strateji geliştirmeye çalıştığınızı biliyoruz. Bu stratejiyi hazırlarken savaş yanlısı generallerinizi dinlemenizi değil, tarihin sizi barışçı bir lider olarak tanıması için gerekeni yapmanızı umuyoruz” dedi. Taleban, Amerikalı generallerin, Afganistan’daki Amerikan kayıplarını da “gizlediklerini” iddia etti.

Mektupta, Afganistan’daki sorununun sadece ve sadece Amerika’nın liderliğindeki yabancı kuvvetlerin işgali bittiğinde sona ereceği dile getirildi.

Afganistan’daki NATO ve Amerikan kuvvetlerinin komutanı John Nicholson, son dönemde birkaç bin kişilik ek kuvvet istemişti. Kongre’deki bazı Cumhuriyetçiler de yeni birlik gönderilmesine destek veriyor.

2017 yılının başından bu yana Taleban, beklenmedik şekilde yeni toprak kazanımları elde etti. Bu çarpışmalarda çok sayıda Afgan askeri yaşamını yitirdi. Taleban militanları, çok sayıda vilayetin başkentlerini kuşatma altına aldı, anayolları trafiğe kapattı.

Taleban, Donald Trump’a yazdığı mektupta Afgan liderleri de sert ifadelerle eleştirdi: “Ahlaksız işbirlikçilerin sizin çıkarlarınızı ya da kendi ülkelerini korumak gibi bir kaygısı yok, sadece kendi koltuklarını ve çıkarlarını koruma peşindeler.”

Uzmanlar, Afgan ordusu ile polis teşkilatlarının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet iddialarının ayrıca Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin birlik hükümeti içerisindeki anlaşmazlıkların Taleban’ın güç kazanmasında önemli rol oynadığını belirtiliyorlar.

Afgan yetkililer, Taleban’ın mektubu sonrasında bir açıklama yapmadılar. Aynı şekilde Beyaz saray da bir açıklama yapmadı.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG