Erişilebilirlik

Taleban'dan İntihar Bombacılarının Ailelerine Yardım


İçişleri Bakanı Seraceddin Hakkani'nin intihar bombacısının ailesiyle buluştuğu Intercontinental Hotel, 2018 yılında bir intihar saldırısına sahne olmuştu. Hakkani, saldırıyı yapan kişinin ailesiyle bu otelde biraraya geldi.

Afganistan’da Kabil’i işgalinin ardından yönetimi ele geçiren Taleban yönetimi, ülkede daha önce Batılı güçlere karşı intihar bombacısı olarak kullanılan kişilerin ailelerine ödül verileceğini açıkladı. Açıklamayı kendisi de ABD tarafından terör suçlamasıyla arananlar listesinde bulunan İçişleri Bakanı Seraceddin Hakkani yaptı.

Hakkani, başkent Kabil’de 2018 yılında bir intihar saldırısına hedef olan Intercontinental Hotel’de, saldırıyı yapan kişinin ailesiyle biraraya geldi.

Taleban yönetiminin İçişleri Bakanı Seraceddin Hakkani ABD'nin en çok arananlar listesinde yer alıyor.
Taleban yönetiminin İçişleri Bakanı Seraceddin Hakkani ABD'nin en çok arananlar listesinde yer alıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Hakkani’nin aile üyeleriyle yaptığı görüşmede cihadı övdüğü, hayatını kaybeden mücahitlerden şehitler olarak bahsettiği ve ailelere yardım yapılacağını söylediği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Kari Seyid Koşti’nin açıklamasına göre Taleban yönetimi, ülkedeki savaş sürecinde intihar bombacısı olan kişilerin ailelerine kıyafet, 10 bin Afgani para yardımı ve arsa hediye edileceğini söyledi. 10 bin Afgani para ödülü yaklaşık 111 Amerikan doları yapıyor.

XS
SM
MD
LG