Erişilebilirlik

Taleban: 'ABD'nin Çabaları Boşuna'


Taleban örgütü, Amerika’nın gerektiğinde kendilerine yeni hava saldırıları düzenleme ve asker sevkiyatı yapma kararını “boşuna” diye niteledi.

Başkan Barack Obama, aylar süren tartışmaların ardından Taleban’la mücadele eden yerel kuvvetlere destek amacıyla Amerika’nın Afganistan’daki rolünü arttırma kararı almıştı.

Taleban sözcüsü Zebihullah Mücahit, bu kararların ‘silahlı direnişlerini’ caydırmayacağını söyledi, Amerika’nın ise kaynaklarını ziyan edeceğini, çok daha fazla asker feda edeceğini iddia etti.

Amerika’nın Sesi’ne yazılı bir açıklama yollayan Mücahit, işgali kınadı, 15 yıldır Amerikan kuvvetlerine direndiklerini, işgale karşı “cihatlarını” sürdüreceklerini belirtti.

Taleban sözcüsü ayrıca, Amerika’nın eğittiği 500 bin Afgan asker, polis ve istihbaratçının her gün kayıp vermeye devam ettiğini, ellerindeki bölgeleri kendilerine terk ettiklerini de öne sürdü.

Mücahit, birkaç yıl öncesine kadar 100 binin üzerindeki Amerikan askerinin modern silahlarla kendilerini alt edemediğini kaydetti.

Amerika ve NATO, 2014 yılından itibaren kuvvetlerinin önemli bir kısmını Afganistan’dan çekmiş ve yalnızca yerel kuvvetlere eğitim verme amaçlı 13 bin askeri geride bırakmıştı.

Öte yandan Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Amerika’nın ülkesindeki askeri faaliyetlerini arttırma kararını memnunlukla karşıladığını açıkladı. Amerika’nın Sesi’ne açıklama yapan devlet başkanlığı sözcüsü Şah Hüseyin Murtazavi, kararın Afganistan ve bölgenin istikrarına hizmet edeceğini savundu.

Kararın Afgan hükümetinin talebi üzerine alınıp alınmadığı sorulan Murtazavi, bu kararın Afganistan, Pakistan, Amerika ve Çin’in Mayıs ayı ortalarında yaptığı görüşmede alındığını söyledi, ancak Taleban’a saldırıları yoğunlaştırma yönünde karar alınmadığını belirtti.

2002 yılı başlarında başlayan Afganistan savaşı, Amerika’ya 700 milyar dolara mal oldu ve bu süre içinde 2 bin 200’ü aşkın Amerikan askeri öldü.

Yalnızca 2015 yılında Afganistan’da 3 bin 500 sivil öldü, 7 bin 500’ün üzerinde sivil yaralandı. Birleşmiş Milletler, ölüm olaylarının çoğundan Taleban’ı sorumlu tutuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG