Erişilebilirlik

Taleban ABD ile Görüşmelere Hazır


Taleban ABD ile Görüşmelere Hazır

Taleban, siyasi kolunun barış görüşmelerine oturmaya hazır olduğunu ancak uluslararası güçlere karşı silahlı mücadeleden vazgeçmeyeceğini açıkladı.

Örgüt sözcüsü Zebihullah Mücahit, yaptığı açıklamada Amerikan askerleriyle ilgili yayınlanan videonun görüşme sürecini etkilemeyeceğini belirtti. Taleban’ın Afganistan’a barış getirme çabalarını arttırdığını bildiren sözcü, ancak “kukla yönetim” olarak adlandırdığı Karzai hükümetiyle müzakerelere karşı olduklarını tekrarladı.

Taleban bu açıklamayı, Amerika’nın Afganistan-Pakistan özel temsilcisi Marc Grossman gelecek hafta Afganistan’ı ziyarete hazırlanırken yaptı. Grossman, Taleban ile ön görüşmelere başlamak için Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin onayını almaya çalışacak.

Aybaşında Taleban sözcüsü, Katar’da bir siyasi büro açma konusunda ön anlaşmaya varıldığını açıklamıştı. Büro, barış görüşmelerinin başlatılmasına yardımcı olacak.

Örgüt sözcüsü Mücahit, açıklamasında Amerika’nın Küba’daki Guantanamo üssünde tutulan üst düzeyde 5 Taleban üyesinin bırakılmasını da istemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tutuklu Taleban üyelerinin bırakılması konusunda bir karar verilmediğini söyledi.

Amerika’nın Afgan barış sürecini desteklemeye hazır olduğunu belirten Clinton, ancak Taleban’ın şiddeti reddetmesi, el-Kaide ile ilişkilerini kesmesi ve Afgan anayasasını kabul etmesi şartını tekrarladı.

XS
SM
MD
LG