Erişilebilirlik

Taksim'deki 1 Mayıs Mitingine Onbinlerce Kişi Katıldı


Taksim'deki 1 Mayıs Mitingine Onbinlerce Kişi Katıldı

1 Mayıs İşçi Bayramı birçok ülkede çok sayıda kişinin katılımıyla kutlandı.

İstanbul’da Taksim Meydanı’nda 1977’den bu yana en büyük 1 Mayıs mitingi düzenlendi. Onbinlerce kişinin katıldığı miting, sendikalar tarafından organize edildi. Miting olaysız geçti.

1 Mayıs 1977’deki Taksim Meydanı’ndaki mitingde çıkan olaylarda 33 kişi hayatını kaybetmişti.

Rusya’nın birçok yerindeki 1 Mayıs mitinglerine katılanlar hükümete destek vermekle birlikte, az da olsa Kremlin aleyhtarı gösteriler düzenlendi.

Paris’teki 1 Mayıs gösterilerine imza atanlarsa aşırı sağcılar oldu. Gösteriler Ulusal Cephe partisinin lideri Marine LePen’in konuşmasıyla başladı. Aşırı sağcıların dışında Fransa’nın birçok yerinde sendikalarca düzenlenen mitingler de vardı. Göstericiler hayat pahalılığı ve ücret düşüklüğünü protesto etti.

Yunanistan’da da birçok kentte 1 Mayıs gösterileri yapıldı. Protesto eylemlerinin hedefi ekonomik kriz sonrası yapılan devlet harcamalarındaki kesintiler oldu.

Mısır’da ise 1 Mayıs gösterilerinin adresi, önceki hükümet aleyhtarı gösterilerin yapıldığı Tahrir Meydanı oldu. Hüsnü Mübarek’in devlet başkanlığından istifa etmesinden bu yana düzenlenen ilk mitingde, göstericiler asgari ücretin arttırılması çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG