Erişilebilirlik

Taksim Yasak Sendikalar Vazgeçmiyor


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs gibi büyük gösterilere uygun olmadığını açıkladı, kamu düzeninin bozulmasını ve halkın etkilenmesini istemediklerini bildirdi. Buarada güvenlik güçleri yarın için sıkı güvenlik önlemleri alıyor

'Yarının gergin geçeceğinden hiç kuşkum yok. Daha şimdiden bariyerlerle bizim sokaktan Halaskargazi’ye çıkmak mümkün olmayacak gibi görünüyor.’ Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Basın Sorumlusu Fahrettin Erdoğan, DİSK ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu liderliğinde Taksim’de yapılması planlanan kutlamalara İstanbul Emniyeti’nin izin vermeyeceğini bu örneklerle anlattı.

Aslında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, emniyet güçlerinin bu konuda kararlı olduğunu bugün yayınladığı basın açıklamasıyla ortaya koydu. Açıklamada ‘ istihbarat birimlerinde, yasadışı terör örgütlerinin ve uzantısı olan grupların güvenlik görevlilerine karşı şiddete başvuracaklarına dair bilgiler mevcuttur. Bu durum, Taksim Meydanı ve çevresinde kamu düzeninin ve emniyetinin bozulmasının yanında vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde tehlikeye düşürecek niteliktedir. Ayrıca Taksim Meydanı ve civarı konumu itibariyle yüksek katılımlı toplantı ve gösterilere uygun değildir’ dendi.

Toplu taşıma iptalleri

İstanbul Valiliği, toplu taşıma araçlarına da ciddi kısıtlama getirdi. Buna göre, Söğütlüçeşme-Topkapı arasında metrobüs seferi yapılmayacak. Karaköy, Eminönü, Sirkeci, Beşiktaş iskeleleri kapatılacak. Geçen yıl Gayrettepe, Mecidiyeköy, Osmanbey ve Taksim durakları kapatılan Metro seferleri hakkında ise bilgi verilmedi.

DİSK KESK ve bileşenleri Taksim’den geri adım atmadı

İstanbul Valiliği’nin aldığı tedbirlere rağmen 1 Mayıs Tertip Komitesi bugün düzenlediği basın toplantısında 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamakta vazgeçmediklerini duyurdu. KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Tabipler Birliği Genel Sekreteri Osman Öztürk ve TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı’yla birlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, ‘1 Mayıs meydanına işçiler çıkarsa kent yaşamı olumsuz etkilenir' diyerek, tüm kentte sıkıyönetim ilan etmek, ulaşımı engellemek ve İstanbul'da yaşayan 15 milyon insanı cezalandırmak akıl dışıdır. Akıldışı ve hukuk dışı yasağa karşı Taksim'deyiz" dedi.

Devlet yetkililerine kapıyı son dakikaya kadar açık tuttuklarını belirten DİSK Genel Başkanı, ancak pozitif bir yanıt alamadıklarını söyledi.

DİSK Başkanı: Polis müdahale etmeyince kimsenin burnu kanamıyor

Beko, ‘biz bir şenlik havasında hazırlıklarımızı sürdürürken, bizi hedef alanların telaşını, paniğini, korkusunu, attıkları her adımda, söyledikleri her yalanda fark ettik. Tamamen korkunun esareti altındaki girmiş hükümeti akla, hukuka ve tutarlılığa çağırmanın bir karşılığı olmasını çok isterdik. Unutulmasın ki polisin müdahale etmediği 2010, 2011 ve 2012 kutlamalarında kimsenin burnu kanamadı’ dedi.

Kim nereden Taksim’e çıkacak?

DİSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipler Birliği korteji Şişli’den Taksim’e yürüme kararı alırken Cumhuriyet Halk Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Türkiye Komünist Partisi, Halkevleri Beşiktaş’ta toplandıktan sonra Taksim Meydanı’na ulaşmaya çalışacak.

İstanbul Barosu: Engellemeler seyahat özgürlüğüne aykırı

Çağdaş Hukukçular Derneği ve İstanbul Barosu yarın oluşturdukları kriz masası aracılığıyla hak ihlallerini takip edecek. İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Özkap, İstanbul Valiliği’nin aldığı kararının çalışma ve seyahat özgürlüğüne aykırı olduğunu söyledi. Amerikanın Sesi’ne konuşan Özkap, ‘ ne İstiklal Caddesi’nde çalışan bir garson ne bir turist ne de o bölgede bürosu bulunan bizim gibi polislerin engellemelerinden kurtulabileceğiz. Üstelik 1 Mayıs bayramdır, toplantı ve gösteri yürüyüşü ise haktır. Tüm bunlar ihlal ediliyor. İstanbul Barosu her zaman ki gibi insan hakları ihlallerine karşı teyakkuzda olacak’ dedi.

Doktorlar olaylarda yaralananlara yardımcı olacak

İstanbul Tabip Odası ise bugün yayınladığı basın açıklamasında 1 Mayıs olayları sırasında tıbbi tedaviye ihtiyaç duyanlara hiçbir tereddüt göstermeden yardım edeceklerini duyurdu. Açıklamada “hekimler, yanlarında bulunan yaralının ilk yardım hizmetini yapmakla yasal olarak da, etik olarak da, ahlaki olarak da, vicdani olarak da yükümlüdürler” dendi.

Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu TÜRK-İş ise yarın ! Mayıs’ı Kadıköy’de kutlayacak.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG