Erişilebilirlik

Takas Edilen Suriyeliler Türkiye’ye Ulaştı


Takas Edilen Suriyeliler Türkiye'ye Ulaştı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

Suriye’de muhaliflerin elinde olan Esat yanlısı 338 yaralıyla rejim yanlılarının kuşatması altındaki 126 yaralının takas işlemleri bugün tamamlandı.

Takas edilenler arasında rejim yanlısı milisler, muhalif savaşçılar, siviller ve refakatçiler bulunuyor.

Türkiye ve Lübnan hükümetlerinin yardımıyla Suriye’nin Fua ve Zebadani bölgelerinden kurtarılan yaralılar, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Diplomasi Heyeti öncülüğünde Türkiye’ye getirildi.

Türkiye'ye getirilen yaralılar, Suriye tarafındaki Bab-el Hava Sınır Kapısı'nda yapılan sağlık ve güvenlik kontrollarının ardından, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'na getirildi. Burada yeniden kapsamlı sağlık ve güvenlik kontrolundan geçirilen 338 kişi, Türkiye'ye ait otobüslere bindirildi. Öncelikle yaralılar ambulanslarla Hatay Havalimanı'na götürüldü. Ardından da otobüslerin konvoy halinde havalimanına gittiği görüldü. Konvoyda yer alan, aralarında kadın ve çocukların da olduğu yaralılarla refakatçiler Hatay Havalimanı'ndan uçakla Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gidecek. Grubun daha sonra da Suriye'nin başkenti Şam'a gönderileceği belirtildi.

XS
SM
MD
LG