Erişilebilirlik

Tahran’dan Yeni Amerikan Yaptırımlarına Tepki


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin Amerika’ya karşı ayağa kalkacağını ve yaptırımlara karşılık vereceğini söyledi.

Ruhani’nin açıklamaları Trump yönetiminin İran’a karşı açıkladığı yeni yaptırımların hemen ardından geldi. Trump yönetimi nükleer anlaşmaya uymaması halinde, sonuçlarıyla yüzleşeceği şeklinde Tahran’ı uyardı. Yeni yaptırımlar İran’ın balistik füze programıyla ilgili.

Yeni yaptırımların hedefinde İran ordusunun finansmanı var. Yaptırım listesinde 18 İranlı ve firmayla merkezi Türkiye’de olan bir şirket de bulunuyor.

Ruhani, “Eğer Amerika İran’a yeni yaptırımlar uygularsa ayağa kalkarız, İran’ın büyük ulusunun uygun bir cevabı olur ve İran parlamentosu da harekete geçer” dedi. Ruhani, cevabın ne olacağı konusuna açıklık getirmedi.

İkinci dönem cumhurbaşkanlığına seçilen Ruhani son dönemde Amerika’ya karşı söylemini sertleştirmiş durumda. Ruhani, Amerika’yla ilişkileri eğri bir yola benzetiyor.

Trump yönetimi İran’ın 2015’te varılan nükleer anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirdiğini kabul etti. ABD yönetimi Tahran’ın balistik füze programına atıfta bulunarak anlaşmanın ruhuna aykırı davranmanın sonuçları olacağı uyarısında da bulundu.

Ruhani, bu tür açıklamaların İran’ı nükleer anlaşmadan caydırmayı amaçladığını düşünüyor. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı da İran’ın nükleer yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirtiyor.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Bu komplo başarılı olmayacak, uluslararası taahhüdlerimize her zaman bağlı olacağız” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı da Amerika’nın yeni yaptırımlarını kınadı ve ‘anlamsız’ olarak niteledi. Tahran, daha fazla Amerikalı’ya yaptırım uygulayarak misilleme yapacağını bildirdi.

İran, Nisan ve Mayıs aylarında bazı Amerikan şirketlerine ve İranlı bireylere terörizmi destekledikleri gerekçesiyle yaptırım uygulama kararı almıştı.

XS
SM
MD
LG