Erişilebilirlik

Tahran'dan İyimser Açıklama


İsviçre'de nükleer görüşmeleri yürüten ABD ve İran heyetleri

İsviçre'deki nükleer görüşmelerde tarafların bir çok konuda anlaşmaya vardıklarını açıklayan İran Atom Enerji Dairesi Başkanı Ali Ekber Salihi tek bir önemli konu kaldığını, bunun da çözülmesi halinde teknik ayrıntılara geçileceğini belirtti

İran Atom Enerji Dairesi Başkanı İranlı yetkililerin İsviçre’deki nükleer görüşmelerde Amerika ve müzakere ortaklarıyla birçok konuda karşılıklı anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Ali Ekber Salihi İran televizyonuna yaptığı açıklamada ancak hala önemli bir görüş ayrılığı olduğunu ve yetkililerin bu sorunu Salı akşamına kadar çözmeye çalışacaklarını belirtti.

Salihi, sorunun çözülmesi halinde tüm tarafların görüşmelerde teknik ayrıntılara geçilmesi üzerinde görüşbirliğine varmış olacaklarını söyledi.

İranlı yetkili, sorunun ne olduğunu açıklamadı.

Salihi bu açıklamaları, Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif İsviçre’de görüşmeye devam ederlerken yaptı.

İki bakan, İran’ın nükleer programıyla ilgili çerçeve anlaşmanın koşulları üzerinde görüşbirliğine varmaya çalışıyor.

Tarafların, aralarındaki görüş ayrılıklarını çözmek için, daha önce belirlenen 31 Mart tarihine kadar yaklaşık iki haftaları var.

Kerry, son görüşmeler başlarken halen çözülemeyen sorunların teknik değil siyasi konular olduğunu söylemişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:41 0:00
XS
SM
MD
LG