Erişilebilirlik

Tacikistan’da Yabancı Bisikletçilerin Ölümü Kaza mı Saldırı mı?


Tacikistan’da bir aracın bir grup yabancı bisikletçinin olduğu gruba dalması sonucu dört bisikletçi yaşamını yitirdi.

Ölen bisikletçilerden ikisi Amerikalı, biri İsviçreli ve biri de Hollandalı. İsviçreli, Hollandalı ve Fransız üç turist de olayda yaralandı.

Tacikistan İçişleri Bakanlığı, başkent Duşanbe’nin 100 km güneyinde meydana gelen olayın kasıtlı olabileceğini düşünüyor. İçişleri Bakanlığı ve ABD Büyükelçiliği’ne göre kazanın ardından sürücünün bisikletçileri bıçaklaması iddiaları güçlendiriyor.

Olayın ardından şüphelilerden biri polis tarafından öldürüldü. Bu kişinin kalabalığın üzerine süren aracın sahibi olduğu belirtildi. Tacik yetkililer 18, 19 ve 21 yaşlarındaki üç şüpheli içinse yakalama emri çıkarttı.

Yerel medyada çıkan haberlere göre şüpheliler bıçaklıydı ve aracın gruba çarpmasının ardından turistlere saldırdı.

Polis de olayın kaza mı yoksa saldırı mı olduğunun netleşmediğini kaydetti.

Amerikan Büyükelçiliği yaptığı açıklamada, “Çok sayıda kaynağa göre 29 Temmuz’da Tacik vatandaşları araçlarıyla yabancı bisikletlilere vurdu, araçtan indiler ve bisikletçileri bıçakladılar” ifadesini kullandı.

Tacik hükümeti 1992-1997 yılları arasında ülkede yaşanan iç savaşta İslamcı gerillalarla mücadele etti.

Nüfusunun büyük kısmı Müslüman olan bölgede son yıllarda çok sayıda kişi İslamcı militanlara katıldı. Geçen yıl Rusya’nın St Petersburg kentinde metro istasyonuna düzenlenen bombalı saldırı nedeniyle Orta Asya kökenli bazı kişiler gözaltına alınmıştı.

XS
SM
MD
LG