Erişilebilirlik

Türkmen Lider: 'Irak’ı Terketmeyeceğiz'


Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşat Salihi, Kerkük’te Türkmenler’e yönelik saldırılardan birkaç saat sonra dün Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada kararlı konuşarak, Irak içinde zorunlu olarak yer değiştirdiklerini, ancak kesinlikle Irak dışına göç etmeyeceklerini söyledi. Irak’ın üçe bölünmesi planında Türkmenler’in ortadan kaldırılacak grup olarak hedef haline geldiğini öne süren Salihi, Türkiye’den değil ancak NATO ve ABD’den askeri müdahale ve koruma beklediklerini açıkladı.

Irak Türkmen Cephesi Lideri Salihi, Salı günü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Ardından muhalefet partileri ve Ankara’daki yabancı misyon temsilcileriyle görüşen Salihi, akşam da Amerika’nın Sesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

Salihi ile dün akşamki görüşmemiz öncesinde Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Münir Kafili’nin Kerkük’te silahlı bir saldırıda öldürüldüğü haberi gelmesi Ankara’daki Türkmen heyetinde büyük üzüntü yarattı. Aynı zamanda Kerkük İlçe Meclisi Başkanı olan Kafili’nin yanısıra yine Kerkük’te Türkmen aşiretlerine yönelik saldırılar düzenlenmesi, Türkmenler’in yönetici kadrosunun hedef alındığını ortaya koyarken, Ankara’daki heyet, kendilerine yönelik olası suikast girişimlerine rağmen Irak’a dönmekten vazgeçmedi.

“ABD’ye gitmek istiyoruz”

VOA: Ankara’da bir dizi temasta bulunuyorsunuz. Ama öncelikle başsağlığı dilemek istiyoruz. Kerkük’te cephe üyenizi kaybettiniz. Öncelikle o kaybınızdan bahsedelim.

Salihi: Bizim görüşmelerimiz her zaman basına ve kamuoyuna açıktır. Irak’taki ABD yetkilileriyle görüşüyoruz ancak yine de doğrudan ABD’de kendimizi anlatmak istiyoruz. Amerikalılar ile görüşmek istiyoruz. Biz ABD’ye de gitmek isteriz, bunu defalarca resmen talep ediyoruz. Ankara’ya geliriz. Amman’a da Katar’a da gideriz. Biz siyasi bir partiyiz.

Kaybettiğimiz arkadaşımız Irak’ta Saddam döneminde herkesten fazla hapiste yatmış, 20 yıl 8 ay hapis yatan bir kişidir. Irak’ta çok meşhur bir kişidir. Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu üyesi ve Kerkük İlçe Meclisi Başkanı idi. Aynı zamanda Türkmen Cephesi’nin seçim dairesi sorumlusuydu. Türkmen Cephesi’nin büyük bir dinamosu idi. Maalesef bu suikasta maruz kaldı.

Erşat Salihi, Yıldız Yazıcıoğlu'nın sorularını yanıtladı.
Erşat Salihi, Yıldız Yazıcıoğlu'nın sorularını yanıtladı.

VOA: Saldırıdan sorumlu tuttuğunuz, şüphelendiğiniz kesimler var mı, IŞİD olabilir mi?

Salihi: Biz şu anda kimseyi suçlamıyoruz. Bölgeye dönmeden analizimizi doğru dürüst yapmazsak kim olduğunu söyleyemeyiz. Türkmenler yeni değil hedefte. Türkmenler son 4 yılda ciddi hedef haline getirilmişlerdir.

“Türkmenler Türkmeniz diyemiyor”

VOA: Türkmen nüfusu Irak’ta hangi bölgelerde yaşıyor?

Salihi: Irak’ta 2 milyon ile 3 milyon arası Türkmen var. Ama dağınık bölgelerde. 300-400 bine yakını Telafer’dedir. Bunun iki misli Kerkük’tedir. Ama Saddam rejiminin asimilasyon politikası nedeniyle demografi değiştirmeleri neticesi Türkmenler’den bir kısmı kendilerini Arap olarak tanıtıyor. Görüyor Türkmenler hedef haline gelmiştir. Nasıl desin ben Türkmenim diye.

Türkmen coğrafyası, Türkmen insanı büyük bir tehlike altındadır. Şu anda 300 bine yakın Türkmen, Telafer’den göç ettirilmiştir. Sincan’a, Musul etrafına, Dohuk’a yerleştirilmişlerdir. Bugün Kerkük ciddi tehdit altındadır. Bugün orada yaşanan gerginlik (Münir Kafili’nin öldürülmesi) herkesin geleceğini gergin haline gelmiştir. Bazı yerleşim yerleri de silahlı grupların eline geçmiş oldu.

“Kerry Türkmenler’den hiç bahsetmedi”

Irak’ın içinde baktığımızda mesela Sayın John Kerry de Irak’a geldiğinde Sünniler’den, Şiiler’den Kürtler’den bir hükümet kurulsun yönünde mesaj verdi. Ancak Türkmenler’den hiç bahsetmedi. Acaba Türkmenler bunun neresinde, nasıl içerisinde, hangi yöntem ile olacaktır. Biz de hükümetin içinde olmalıyız. Türkmenler’in de varlığı dikkate alınmalıdır. Amerikalı arkadaşlarımız da ciddiyetle umarım Türkmenler’i dikkate alır. Hükümet içinde kendimizi temsil ederek ancak haklarımız olabilir.

Bizim şu anda Türkmenler olarak can güvenliğimiz yoktur. Ne Irak Hükümeti o bölgede bulunuyor, sadece Peşmerge güçleri var. Bir de ufak bir grup Türkmen akıncıları var. Kendileri milletimizi korumak için hazır oluyorlar. Bizim niyetimiz kimseye saldırmak değildir, kendi can güvenliğimizi korumaktır. Kerkük’te nitekim iki hadise cereyan etmiştir. Münir beyin öldürülmesi dışında bir Türkmen aşireti sorumlusu arkadaşımız da Münir beyden 1 saat sonra öldürülmüştür.

“ABD Kürtler’i korumuştu Türkmenler’i de korumalarını bekliyoruz”

Şu ufukta Türkmenler’in can güvenliği görünmüyor. Bizim ABD’den de Birleşmiş Milletler’den talebimiz budur. Irak Anayasası’nın 7. maddesi altında bu müdahale hakkı mevcuttur. Nasıl 1991’de Kürtler’i korumuş oldular bu defa da Türkmenler’i de korumalarını istiyoruz. Türkmenler için güvenlik bölgesi oluşturabilirler. Biz bunu NATO’dan, BM’den ve ABD’den talep ediyoruz.

Ankara’ya gelişimizde de hiçbir şekilde Türkiye’den Irak’ın içerisinde bir askeri operasyon talebimiz olmadı. Türkiye’nin bu işlere bulaşmasını istemeyiz. Türkiye’den istediğimiz insani yardımlar. Bunlardan bir kısmı dün ulaştı bölgemize ve biz de bunun içinden Hristiyanlar’a da Kürtler’e de Araplar’a da dağıtım yaptık.

Bizim istediğimiz Türkmen sorununun uluslararası kamuoyunda ciddiye alınmasıdır. Özellikle ABD’nin bize yardımcı olmasını istiyoruz.

VOA: Türkiye kamuoyunda Musul Başkonsolosluğu’na saldırı ve rehine olayı öncesinde IŞİD’in Irak’taki varlığı az biliniyordu. Siz Irak’ta bölgeleri ele geçirmesinden önce IŞİD’in bu derece güçlendiğinin farkında mıydınız?

Salihi: O meseleye o derece itibar etmiyoruz. Silahlı taraflar muhtelif cephelerde yer alabilirler. Muhtelif isimler alabilir. Ama bizim için önemli olan maalesef Türkmenler hedef haline getirilmiştir. Bunu Irak merkezi hükümeti söylemeliydi. Bizim istihbarat servisimiz yok ki biz bunu söyleyebilelim.

“Irak’tan ayrılmayacağız”

VOA: Peki neden hedef haline geldiniz?

Salihi: Türkmenler Sünni Araplar ile Kürtler’in arasındaki bir millettir. Şimdi öyle görünüyor ki birileri Irak’ı bölmek istiyor. Kürtler, Sünniler ve Şiiler olarak üçe bölmek istiyorlar. O zaman ne yapalım Türkmenler’i aradan kaldıralım da bu proje gerçekleşsin denildi.

Bu bölünmeden herkes zarar çekecektir. Bu bölünmeden gelecekte Sünniler de, Kürtler de, Şiiler de zarar çekecektir. Ancak tüm grupların içinde bombalar var. Bu bombalar her zaman patlayabilir. Buna karşı en iyi mantık Sayın Kerry’nin verdiği nasihatlardır Irak’a. Acilen seçim sonuçlarıyla uzlaşıyla yeni merkezi hükümet kurulması gerekiyor.

VOA: Türkmenler olarak topraklarınızdan sürülürseniz, nereye gideceksiniz?

Salihi: Biz bir yere gitmeyeceğiz. Bu bölgeden öbür bölgeye, öbür bölgeden öbür bölgeye ama Irak içinde kalacağız. Hiçbir yere de gelmeyi kabul etmeyiz. Özellikle yurtdışına göcü kesinlikle reddedeceğiz. Çünkü bu komplonun bir parçası bizi toprağımızdan etmektir. Toprağımızın içinde güvenli bölge kurmak ise hem NATO’nun hem ABD’nin hem BM’nin görevidir.

VOA: Diyelim ki size hiçbir şekilde ABD, NATO, BM askeri yardımda bulunmadı ne olacak? Mesela siz geri dönmekten korkuyor musunuz?

Salihi: Bizim kendimiz mesele değil. Milletimizin can güvenliğini korumak için herkese anlatmaya devam edeceğiz. Biz kimseye karşı değiliz, sağduyulu bir milletiz. Kimsenin toprağında gözümüz yoktur. Terör grupları da onu bilsin ki Türkmenler hiç kimse için tehdit oluşturmaz. Terör gruplarına da diyoruz ki kimse Türkmenler’le hesaplaşmasın. Kendi düşmanları kim ise onlarla hesaplaşsınlar.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:09:19 0:00
Linki indirmek için

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG