Erişilebilirlik

Türkiye'nin Gündemi Almanya'yı da Etkiliyor


Türkiye ile Suriye arasında gerilen ipler ve savaş ihtimalinin siyasetçiler tarafından gündeme getirilmesi de Almanları yakından ilgilendiriyor. Bunun nedeni Kahramanmaraş'ta Gazi Kışlası'na konuşlandırılan Patriot Hava Savunma sistemlerinde görevli Alman askerleri.

Gerek YouTube ve Twitter’a getirilen erişim yasakları, gerek Suriye’ye olası askeri müdahale söylentileri Alman kamuoyunun da tartıştığı konular. Ayrıca Almanyalı Türkler arasında yapılan bir anket, Türkiye’deki siyasi krizden rahatsız olduklarını ortaya koyuyor

Türkiye'de 30 Mart yerel seçimleri için geri sayım sürüyor, hemen her kesim sandıktan çıkacak sonuca odaklanmış durumda. Almanya’da da kamuoyu ve basın gelişmeleri yakından takip ediyor, özellikle Twitter'e, son olarak da YouTube’a erişimin yasaklanması tepki çekmeyi sürdürüyor.

Öte yandan Türkiye ile Suriye arasında gerilen ipler ve savaş ihtimalinin siyasetçiler tarafından gündeme getirilmesi de Almanları yakından ilgilendiriyor. Bunun nedeni Kahramanmaraş'ta Gazi Kışlası'na konuşlandırılan Patriot Hava Savunma sistemlerinde görevli Alman askerleri. Gazetelerde Suriye'den gelebilecek olası füze saldırılarına karşı NATO’nun önlemler almak zorunda kalabileceği ve bölgedeki Alman askerlerinin de aktif olarak çatışmalara müdahil olabileceği görüşü yer alıyor.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00
Linki indirmek için

Almanyalı Türkler Türkiye’deki siyasi krizden rahatsız

Öte yandan 30 Mart'taki seçime az bir süre kala Almanya’daki Türkiye kökenliler de son haftalarda yaşanan gelişmeleri kaygı ile izliyor. 17 Aralık sonrasında yaşananlarla bağlantılı yapılan bir kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre, Almanyalı Türklerin yüzde 86,7’si ülkenin içinde bulunduğu siyasi krizden rahatsız olduğunu, yüzde 82,5’i ise hükümetin yolsuzluğa bulaştığını belirtiyor. Toplam 1.059 kişinin katıldığı araştırmaya göre, yüzde 61,9 oranında katılımcı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dillendirilen komplo iddialarına inanmıyor. Her dört kişiden biri ise dış güçlerin bir komplosu olabileceğini düşünüyor. Olayların arkasında Fethullah Gülen ve taraftarlarının olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 25.

Bu arada araştırmaya katılanların yüzde 87,7′si Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün krizin çözümü için daha fazla inisyatif alması gerektiğini düşünüyor. Erken seçimlerin çözüm olacağını savunanların oranı yüzde 44,3. Yerel seçimlerden sonra krizin biteceğini düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 11,5.

Araştırmayı yürüten Futureorg Enstitüsü Başkanı sosyolog Kamuran Sezer Almanyalı Türklerin algısına göre Türk demokrasisinin kritik bir durumda olduğunu öne sürüyor.

Öte yandan ankette yer alan bir diğer konu ise Ağustos ayı için planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Almanyalı Türklerin yüzde 57,7 ile büyük bir kısmı Cumhurbaşkanının şu andaki konumunun değişmemesinden yana tavır koyuyor. Anketi cevaplayanların yüzde 4,3’ü Amerika’dakine benzer bir başkanlık sistemini tercih ederken, yüzde 0,3’ü Rusya’dakine benzer yarı başkanlık sistemini arzuluyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG