Erişilebilirlik

Türkiye’nin AB Üyeliği Tartışması


Türkiye Ekonomik ve Soysal Etüdler Vakfı (TESEV) Başkanı Can Paker, Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmelerin AB üyeliğini zora sokacağı iddialarını Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi

İngiliz Times gazetesi, AB’nin Türkiye ile üyelik görüşmelerini askıya alacağını iddia eden bir haber yayınladı. Gazete bu iddiasını, Avrupa Parlamentosu'nun İngiliz üyelerinden Andrew Duff’un sözlerine dayandırdı.

Ancak Avrupa Birliği’nin politikalarını tek bir parlamenterin sözlerine göre belirlemediğini söyleyen Türkiye Ekonomik ve Soysal Etüdler Vakfı (TESEV) Başkanı Can Paker, Türkiye’de son dönemde çıkarılan yasaların enine boyuna tartışılmadan bir karar verilmeyeceğini savundu.

“Bunlar reaksiyon yasalarıdır”

Paker, Türkiye’nin Andrew Duff’un eleştirdiği açıdan ne noktada olduğunun ise yaklaşan yerel seçimler sonrasında yaşanacak süreç içinde belli olacağını söylüyor.

Paker, devleti, seçim yoluyla olmaksızın ele geçirmeye çalışan bazı odaklara karşı önlem alındığını ve bu önlemler alınırken anti-demokratik davranılması durumunda bunun dikkate alınması gerektiğine de işaret etti. “İngiltere’de bir sivil toplum kuruluşu ya da herhangi bir yapının devleti ele geçirmeye çalıştığı vaki mi?” şeklinde konuşan Paker, yeni yasaları da “reaksiyon yasası olarak tanımladı.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG