Erişilebilirlik

Türkiye’de 'İnternet Savaşı' Kızışıyor


Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti, muhalif kesimlere karşı ‘siber savaş’ başlatmakla suçlanıyor. Bunun nedeni, hükümeti ve Başbakan’ı hedef alan yolsuzluk iddialarının internet ve sosyal medya ortamına taşınmış olması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 30 Mart yerel seçimlerinde zaferini ilan ettiği sıralarda, muhalif bazı gazeteler ve özellikle de seçim sonuçlarını yayınlayan Cihan Haber Ajansı’nın web sitelerine siber saldırılar düzenlendi.

CHA’dan Yusuf Kenan seçim günü ‘d-dos’ adlı bir saldırıya maruz kaldıklarını bildiriyor. D-dos sitenin internet trafiğini hızlandırdığı için müşteriler ajansın sunduğu hizmete erişemiyor. Hemen her gün d-dos saldırısına maruz kaldıklarını söyleyen Yusuf Kenan, yine de seçim gününde olduğu gibi bu denli büyüğüne ve yüzlerce saldırıya bir seferde hedef olmadıklarını söylüyor.

Kenan hükümete işaret etmeye kaçınsa da, Zaman gazetesi köşe yazarlarından Sevgi Akarçeşme’nin bu konudaki kuşkusu çok az. Kendi gazetesi de siber saldırıya uğrayan Akarçeşme, “Zaman ve Today’s Zaman gazeteleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın doğrudan saldırısına hedef oldu, gazetelerin web siteleri seçim gecesi zaman zaman kilitlendi” diyor.

Sevgi Akarçeşme yaşananların “sistematik bir siber saldırının parçası” olduğuna inanıyor: “Elbette saldırıyı hükümetin düzenlediğine dair elimizde resmi belge yok, ama bunun hükümet tarafından organize edildiğini görmemek için deli olmak gerek” diye konuşuyor.

AKP hükümeti siber saldırı suçlarını reddediyor. Ancak siber saldırıya hedef olan basın-yayın organları, 17 Aralık sonrası yaşanan ve hükümetin üst düzey üyelerini ilgilendiren, Başbakan Erdoğan ve ailesini de ima eden yolsuzluk iddialarıyla ilgili haberlere imza attı.

Türkiye içinde seçmen gezilerine devam eden Başbakan Erdoğan, kendisinin ulusal ve uluslararası bir komplonun kurbanı olduğunda ısrar ediyor, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya sitelerini bu komploların kilit unsuru olmakla suçluyor. Yolsuzluk ve rüşvet iddialarına bu iki sitede büyük yer verildi. Ardından iki site de Türkiye’de yasaklı 40 bin internet sitesine dahil edildi. Sitelerin yasaklanmasının ardından Twitter’ın üst düzey yöneticileri Türkiye’ye giderek üst düzey görüşmelerde bulundu. Görüşmelerin ardından Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Twitter’ın ‘hizaya geldiğini’ söyledi.

Yaman Akdeniz: ‘Twitter’ın yetkililerle işbirliğine gitmesi şok etkisi yarattı’

İnternet sitelerine getirilen yasaklar, Türkiye’de ifade ve internet özgürlüğünü savunan kesimlerce kaygıyla karşılanıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi internet hukuku uzmanı Yaman Akdeniz, hükümetin Twitter yasağını Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı ve Mahkeme yasağın hukuki olmadığına hükmetti. Ancak Akdeniz, Twitter yetkililerinin Türkiye’ye yaptığı ziyaretle birlikte önceliklerini değiştirmiş olmalarından kaygılanıyor. “Twitter yetkililerinin ziyaretinin ardından bazı hesapları kaldırmaları ya da engellemeleri, kendi çıkarlarına daha fazla önem verdiklerine işaret ediyor” diyen Akdeniz, Twitter’ın verdiği ödünle sosyal medya yöneticilerinin bir gün kullanıcılarının IP adreslerini ve kişisel bilgilerini de teslim etmeye zorlanacağını savunuyor. Akdeniz Twitter’ın yetkililerle işbirliğine gitmesinin Türk internet kullanıcıları arasında şok etkisi yarattığını kaydediyor.

Türk yetkilier de web sitelerine uygulanan yasakları genişletiyor. Internet arama motoru Google geçen ay Türk yetkilileri, kendi alan adı sistemlerine (DNS) erişim yasağı uygulamakla suçladı. Türk kullanıcılar erişim yasakları delmek için Google da dahil, farklı DNS adresleri kullanıyordu.

Uzmanlar Türkiye’deki mevcut kutuplaşmanın Cumhurbaşkanlığı seçiminde daha da derinleşeceğine dikkati çekiyor. Ayrıca bu kutuplaşmanın sonucunda İnternet savaşları da hız kazanabilir. Hükümetse, bu savaşı kazanma konusunda da kesin kararlı görünüyor.
XS
SM
MD
LG