Erişilebilirlik

Türk-Rus Birlikleri İlk Ortak Devriye Görevini Tamamladı


Milli Savunma Bakanlığı Rusya ile varılan mutabakata uygun olarak, Türk ve Rus birliklerinin Suriye’nin kuzeydoğusunda Cuma günü çıktıkları ilk ortak devriye görevini tamamladığını açıkladı.

Türk-Rus Birlikleri İlk Ortak Devriye Görevini Tamamladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Bakanlık açıklamasında "Fırat’ın doğusundaki Derbesiye bölgesinde, Türk ve Rus askeri unsurlarının, dörder araç ve İHA’larla iştirak ettiği ilk ortak kara devriyesi tamamlandı" denildi.

Misyon öncesinde bir açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı da Derbesiye’den başlatılan devriyenin 110 kilometre Batı’ya ilerleyeceğini bildirmişti.

Türkiye ve Rusya Ortak Devriyeye Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

Milli Savunma Bakanlığı’nın misyon öncesinde Twitter hesabından paylaşılan açıklamasında ise, ‘’Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde; Türk ve Rus askeri unsurlarının ve İHA’ların iştirakiyle ilk ortak devriye, Fırat’ın doğusundaki Derbesiye bölgesinde başladı’’ denildi.

İngilizcesi de paylaşılan mesajla birlikte devriyeden fotoğraflar da Twitter’da yer aldı.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında da, "Rus askeri polisi ile Türk sınır güçleri, 1 Kasım 2019 saat 12.15 itibarıyla Suriye-Türkiye sınırında ortak devriyeye başladı" ifadeleri yer aldı.

Bakanlık açıklamasında 110 kilometre uzunluğundaki alanda yürütülecek devriyenin Derbesiye’den Batı’ya doğru hareket edeceği ve dokuz araçlık bir konvoydan oluştuğu belirtilmişti.

Devriye yapılan alanlarda YPG ve Suriye Demokratik Güçleri'nin çekilip-çekilmediğinin kontrolü amaçlanıyordu. Kara birlikleriyle birlikte insansız hava araçları da havadan devriyeye katıldı.

Bugün ilk kez yapılan kara devriyesi Mardin'nin Kızıltepe ile Nusaybin ilçeleri arasında kalan Sevimli köyünden başladı. Sınırı geçen Türk Birliği, Suriye topraklarında Rus birliği ile buluştu.

Burada bir süre planlama yapan iki ülke askerleri daha sonra devriyeye başladı. 5 Rus ve 4 Türk askeri aracı, Resulayn ile Derbesiye arasındaki bölgede inceleme yaptı.

XS
SM
MD
LG