Erişilebilirlik

Türkiye Türkmenler’e Moral Veriyor


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Ankara'da Erşat Salihi başkanlığındaki Türkmen heyetiyle görüştü. Davutoğlu ve Salihi’nin, ortak basın toplantısında, IŞİD yerine Irak Merkezi Hükümeti’ne yönelik mesajlar dile getirmesi dikkat çekti

Musul Başkonsolosluğu’ndaki 49 görevlisi ve 31 tır şöförü IŞİD terör örgütünün elinde rehin olan Türkiye, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi aracılığıyla bölgedeki Türkmen nüfusuna ‘sahipsiz değilsiniz’ mesajı verdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Salihi ve beraberindeki Türkmen heyetiyle görüştü. Davutoğlu ve Salihi’nin, ortak basın toplantısında, IŞİD yerine Irak Merkezi Hükümeti’ne yönelik mesajlar dile getirmesi dikkat çekti.

Davutoğlu, AKP Hükümeti’ne yönelik ‘mezhepçi dış politika’ suçlamasını da reddederek, Irak Türkmen Cephesi Lideri Salihi ile görüştükleri 4 ana gündem maddesini şöyle açıkladı: "Birincisi insani yardımlar. AFAD Başkanı ile vilayet vilayet yardımları belirledik. Iraklı ve Türkmen kardeşlerimizin ihtiyaçlarının karşılanması bizim için zaruridir. AFAD ve Kızılay başta olmak üzere tüm kurumlarımız yardımları iletiyor. Gece gündüz elimizden geleni yapacağız. İkincisi, Türkmenler Irak'ın asli unsurlarıdır. Kendi aralarındaki birlik beraberlikleri hayati dercede önemlidir. Etnik ve mezhebi mücadele içinde olmaları bizi üzer. Bu çatışmalar esnasında Türkmenler, Şii ve Sünni Türkmenler anlayışına yönelmemeli. Böyle bir mezhepçilik bizim kültürümüzda yoktur. Fitneye izin vermeyiz. Üçüncü konu çok kritik bir kuşakta yer alan Türkmeler'in Arap ve Kürtler ile birlikte dostça ilişkiler geliştirmesine ihtiyaç vardır. Türkmenler'in iyi ilişkiler geliştirmesi zaruridir. Kerkük, Irak'ın mikrokozmosudur. Dördüncüsü, Irak'ta yeni bir başlangıca ihtiyaç var. Türkmenler'in hakettikleri mevkiyi elde etmeleri Irak'ın istikrarı için önemli."

Salihi: Kardeşçe yaşamakta kararlıyız

Irak’ın ve Orta Doğu coğrafyasının parçası olduklarını söyleyen Erşat Salihi de, "Bizim için önemli olan Türkmenler'in bu coğrafyanın üzerinde dimdik durmasıdır. Şii, Sünni, Türkmen, Kürt kardeşçe yaşamak için kararlıyız. Yeter ki Irak'ın içindeki diğer milletler de aynı kararlılıkta olsun. Bir ve berabersek güçlüyüz, aksi takdirde hepimiz zayıfız" dedi.

IŞİD’in Irak’ta kentleri ele geçirecek derecede güçlenmesiyle ilgili olarak merkezi hükümeti adres gösteren Salihi, Türkmenler olarak bölgede var olma mücadelesi verdiklerinin altını çizdi.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG