Erişilebilirlik

'Türkiye Teröre Sıfır Tolerans Göstermeli'


Uluslararası Kriz Grubu Türkiye Bölümü, geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınladı ve Türkiye’deki Suriyeli mülteciler konusunda bazı önerilerde bulundu. Türkiye'nin mülteciler için çok şey yaptığından övgülye sözeden Uluslararası Kriz Grubu, hem Türk hükümetine hem de uluslaraası topluma mültecilere daha çok yardım ve destek çağrısında bulundu ve Türkiye üzerindeki yükün hafifletilmesini istedi.

Uluslararası Kriz Grubu’nun Türkiye/Kıbrıs uzmanı Didem Akyel Collinsworth Amerika’nın Sesi’nden Hülya Polat’ın sorularını yanıtladı. Collinsworth, 720 binden fazla Suriyeli mülteciye kucak açan Türkiye’nin ağır bir yükün altına girdiğini ve bu yükün hafifletilmesinin şart olduğunu söyledi.

Collinsworth, uluslararası toplumun Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin sağlık, eğitim gibi altyapı ihtiyaçlarının karşılanması için daha çok yardım etmesi gerektiğini vurguladı. Uzman, ayrıca Yunanistan ve Bulgaristan gibi Türkiye ile sınırı bulunan Avrupa ülkelerinin Suriyeli mültecileri Türkiye’ye veya geldikleri ülkelere geri göndermekten vazgeçmesi gerektiğini de söyledi.

Siyasi açıdan bakıldığında Türkiye’nin Suriye kriziyle ilgili olarak etnik ve mezhepsel açıdan yanlı politikalardan kaçınması gerektiğinin altını çizen Didem Collinsworth, sınır güvenliğinin daha iyi sağlanmasının önemini de vurguladı. Collinsworth, Suriyeli terörist gruplara ‘sıfır tolerans’ gösterilmesinin şart olduğunu belirtti.

Uluslararası Kriz Grubu’nun Türkiye-Suriye raporuyla ilgili olarak Didem Collinsworth’le yaptığımız söyleşinin tamamını dinlemek için:
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00
Linki indirmek için

Raporun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.crisisgroup.org/en/publication-type/media-releases/2014/europe/the-rising-costs-of-turkey-s-syrian-quagmire.aspx?utm_source=turkey-syria-report&utm_medium=2&utm_campaign=mremail
XS
SM
MD
LG