Erişilebilirlik

Türkiye’den ABD ‘Dini Özgürlükler Raporu’na Tepki


Amerika’da hükümete bağlı Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu’nun 2019 yılı için hazırladığı raporda, Türkiye’de dini özgürlükler konusunda ilerleme sağlanamadığı yönündeki ifadelere Türkiye’den sert tepki geldi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, “Raporun Türkiye bölümü gerçek ve tarafsız olmaktan uzak. Rapor terör örgütü olduğu hukuken ispatlanmış FETÖ’yü masumlaştırmaya çalışmaktadır. Eli kanlı bir terör örgütünü ‘dini baskılara uğrayan mağdur' ifadeleriyle aklamaya çalışmak beyhude bir çabadır” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin dini özgürlükler açısından eleştirildiği raporun taraflı olduğunu, “FETÖ mensuplarını dini baskıya uğrayan Sünni Müslümanlar olarak nitelendirmesi, daha en baştan bu raporun ne denli tarafgir, gerçeklikten kopuk olduğunu ve hangi şer odaklarının etkisiyle kaleme alındığını açıkça ortaya koymaktadır. Terör örgütü niteliği onlarca mahkeme kararıyla saptanmışken, FETÖ'nün 'Türk hükümeti tarafından hükümeti devirmekle suçlanan Gülen ve müritleri' olarak tanımlanması teröre bilerek göz yummak anlamına gelmektedir” sözleriyle savundu.

Raporda, “ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’in destekçileri, Temmuz 2016’da meydana gelen başarısız darbe teşebbüsüne iştirak ettikleri veya terör faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle kamu görevlerinden ihraç edilmeye, gözaltına alınmaya ve tutuklanmaya devam etmiştir” ifadeleri yer almış ve Türk hükümetinin, Gülen bağlantısı olanları fark gözetmeksizin, terör örgütünün birer parçası olarak tanımladığı bildirilmişti.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında Amerika’da Müslümanlara bakış açısı eleştirildi. Açıklamada “Temsilciler Meclisi'ne Müslüman bir temsilci seçilmesini içine sindiremeyen, İslamofobi ile mücadelede yeterli iradeyi sergileyemeyen ve kendi dini azınlıklarına yönelik saldırıları engellemekte aciz kalan ABD Yönetimi ve Kongresi'nin Türkiye'yi eleştirmesi ise tutarsızlık göstergesidir” dendi.

XS
SM
MD
LG