Erişilebilirlik

Türkiye'de Tahliyelerin Bazıları Tepki Çekti


Türkiye'de tutuklu yargılanma üst sınırının 10 yıldan 5 yıla düşürülmesinden sonra gelen tahliye kararları kamuoyunda tartışmalara neden oldu. İlk gün Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi Erhan Tuncel'in ardından, Zirve Yayınevi katliamı ile Danıştay saldırısı failleri için de tahliye kararı alındı

Ergenekon, Balyoz gibi tartışmalı dava süreçleri için yeniden yargılama yolunu açacak düzenleme arayışı ardından 5'nci yargı paketi gündeme geldi. Ancak özel yetkili mahkemeleri kaldırarak yeniden yargılamanın yolunu açması öngörülen yargı paketinin içerisine yargılamalarda tutukluluğa 5 sene üst sınırı getirilmesi eklendi. Bunun yanı sıra savcılık yetkilerini de kısıtlayan maddeler konuldu. Muhalefetin tepkisine rağmen AKP çoğunluğuyla Meclis'te yasalaşan yargı paketini, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de tümüyle onayladı.

Türkiye'de 5'inci yargı paketinin yürürlüğe girmesiyle birlikte ülkede kamu vicdanını yaralayan gelişmelere yaşandı. Paketteki tutuklu yargılanma üst sınırını 10 yıldan 5 yıla indiren hüküm aslında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine aldığı tavsiye kararı üzerine getirilmişti. Ancak Gazeteci Hrant Dink cinayeti zanlılarından Erhan Tuncel'in gece yarısı apar topar toplamda 5 yıl 3 aydır tutuklu olması gerekçesiyle salıverilmesi sonrasında sürpriz tahliyeler zinciri başladı.

Zirve Yayınevi Katliamı'nda tahliye

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Alman Tilman Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel'in öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetleri davasındaki 5 sanık da, haklarındaki hüküm kesinleşmeden 7 yıldır tutuklu olmaları nedeniyle tahliye edildi. Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, dün gece zanlı avukatları Soner Demirci, Niyazi Tokmak ve Ekrem Karadeniz'in yaptığı başvuru üzerine saat 23.00 sularında tahliye kararı aldı. Kararda sanıklar için günlük adli kontrol ve yurtdışı yasağı uygulanması kararlaştırıldı. Böylece bugün 01.45 ile 02.30 saatleri arasında cinayet zanlıları Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Emre Günaydın Malatya Cezaevi'nden çıktılar.

Danıştay failine de tahliye

17 Mayıs 2006’da Danıştay’a yönelik silahlı saldırıyı gerçekleştiren ve suçüstü yakalanmış Alparslan Arslan için de 8 yıldır tutuklu yargılandığı ve hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kesinleşmediği gerekçesiyle tahliye kararı alındı.

Arslan, silahla bastığı Danıştay binasında 2'nci Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’i öldürürken, Daire Başkanı Mustafa Birden ve üyeler Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ile tetkik hâkimi Ahmet Çobanoğlu’nu da yaraladı. Dava sürecinde, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk kararında Arslan’ı, Özbilgin’i kasten öldürmek ve anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm etti. Bu karar, Yargıtay aşamasında iken Danıştay Saldırısı dosyası Ergenekon soruşturması kapsamına alındı. Ergenekon adlı bir terör örgütü kurmakla suçlanan çok sayıda ve farklı kesimlerle birlikte Alparslan Arslan da İstanbul-Silivri'deki yargılama sürecine dahil edildi. Ergenekon Davası'nı yürüten Özel Yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılama uzarken; Yargıtay ise Ergenekon Davası kapsamında azmettirildiği öne sürülen Arslan hakkındaki 'iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası' kararı hakkında herhangi bir işlem yapmadı. Böylece Arslan'ın cezası kesinleşmemiş kaldı ve dün İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, yargı paketindeki tutukluluk üst sınırıyla ilgili maddeden yararlanması için avukatınca yapılan başvuru üzerine tahliyesine karar verdi.

Danıştay cinayeti zanlısı Alparslan Arslan'ın da serbest kalacağı haberi, kamuoyunda tepki yaratırken; hakkında işlediği üç ayrı suçtan kesinleşmiş cezası bulunması nedeniyle Arslan tahliye edilmedi.

Ergenekon'da ilk tahliyeler dün geldi

Bu arada dün gün içerisinde Ergenekon Davası'nda tutuklu yargılanan ve birbirinden farklı siyasi görüş ile geçmişe sahip isimler hakkında da tahliye kararları gelmeye başladı.
İlk önce İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon Davası'nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteci Tuncay Özkan, 23 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan emekli Albay Levent Göktaş ile 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Sedat Peker hakkında tahliye kararı verdi. Ardından İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi ise, avukat Kemal Kerinçsiz, emekli Albay Dursun Çiçek'in ve İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde eski özel harekatçı İbrahim Şahin'in tahliyesini kararlaştırıldı.

Türkiye'de tartışma yaratan siyasi teorileriyle dikkat çeken akademisyen Yalçın Küçük hakkında da İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından oy çokluğuyla tahliye kararı verildi. Küçük'ün, yurt dışına çıkış yasaklandı ve her hafta karakola giderek imza atmasına hükmedildi.

İşçi Partisi'nin Eski Genel Başkanı Doğu Perinçek için de İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nden tahliye kararı geldi.

İlerleyen saatlerde, İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Hasan Iğsız, Şener Eruygur, Alaattin Sevim, Mehmet Ali Çelebi ve Merdan Yanardağ hakkında tahliye kararı verdi.
İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi de, Hasan Atilla Uğur, Muzaffer Tekin, Hikmet Çiçek, Oktay Yıldırım ve Mehmet Demirtaş'ın tahliyelerine karar verdi.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi de, Kemal Kerinçsiz’in tahliyesine hükmetti.

İlk gün 7 talebe red yanıtı verildi

Ergenekon Davası'nda tutuklu yargılanan sanıklar Veli Küçük, Hasan Ataman Yıldırım, Levent Ersöz, Erkan Önsel, Turhan Özlü, Bedri Gültekin ve Serdar Öztürk hakkında ise, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 yıllık azami tutukluluk süresini doldurmadığı gerekçesiyle tahliye taleplerini dün reddetti.

Bugün gün boyu Çağlayan'dan tahliyeler geldi

Bugün de Çağlayan Adliyesi'ndeki ağır ceza mahkemelerinden Ergenekon Davası sanıkları hakkında peş peşe kararlar çıktı.

Bu arada tahliye kararlarından bazıları ise, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında Anayasa Mahkemesi'nin aldığı uzun tutukluluk süreleriyle ilgili karar nedeniyle alındı. Bu çerçevede, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ile emekli Korgeneral Mehmet Eröz'ün tahliyesine karar verdi. Ancak bu karara, hakim Süleyman Karaçöl karşı oy verdi. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Aykut Metin Şükre ve Kemal Şahin'i de Anayasa Mahkemesi'nin dile getirdiği hak ihlali gerekçesiyle tahliye etti.

Ergenekon Davası'ndan 5 yıl 8 aydır tutuklu yargılanan Toplumsal Dönüşüm Yayınevi’nin sahibi Durmuş Ali Özoğlu, İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla tahliye oldu.
İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, eski MGK Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç'ın ve Emekli Korgeneral Mehmet Eröz'ün tahliyesine karar verdi.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Yarbay Mustafa Dönmez, eski Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım ve Emekli Orgeneral Nusret Taşdeler'in tahliyesine karar verdi.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Emekli Binbaşı Fikret Emek ile SESAR Başkanı İsmail Yıldız'ın tahliyesi yönünde karar aldı.

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Kemal Şahin ve Aykut Mete Şükre'nin tahliyesine hükmetti.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Emekli Albay Fuat Selvi'nin tahliyesine karar verdi.
Akşam saatlerinde son olarak eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu ve yazar Ergun Poyraz için İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nden tahliye kararı çıktı.

Veli Küçük'e de tahliye

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün avukatı, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dünkü red kararına bugün itiraz etti. Küçük'ün avukatı Zeynep Küçük, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdiği itiraza ise akşam saatlerinde yanıt geldi. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Veli Küçük ile birlikte dün talebi reddedilen Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de tahliyesine karar aldı. Böylece dün reddedilen 7 talepten 2'si bugün kabul edilmiş oldu.

Emekli Orgeneral Tolon hapiste kaldı

Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon hakkında İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararı verdi. Ancak Tolon, Zirve Yayınevi Davası'ndan da tutuklu bulunduğu ve o davada 5 yıl üst sınırını doldurmadığı için bu tahliye kararı ile cezaevinden çıkamadı.

Cumhuriyet saldırganına tahliye

Kamuoyunda tartışmaya neden olan yeni bir tahliye kararı ise, bugün İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nden geldi. Mahkeme, Ergenekon davası ile birleştirilen Cumhuriyet Gazetesi'ne Molotof kokteyli atılmasına ilişkin dosyanın sanığı Boğaç Kaan Murathan'ın tahliyesine karar verdi. Ancak Mahkeme, Akın Birdal suikastının azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay'ın tahliye talebini reddetti.

Danıştay'ın failine tahliyeye tepki yağdı

Danıştay Cinayeti'nin faili Alparslan Arslan'ın öldürdüğü Mustafa Özbilgin'in ailesinde ise, tahliye kararıyla ilgili üzüntü ve öfke duyguları vardı. Mustafa Özbilgin'in oğlu Gökhan Özbilgin, "Benim babam ikinci kere şehit oldu. Tüm Türkiye’nin önünde suçüstü olmuş bir olay. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis verip kararı Yargıtay’a göndermişti. Yargıtay bunu onasaydı, bu konu kapanırdı. Ergenekon süreci ayrıca yine devam ederdi. Böyle yapılmadı. Uzun tutukluluk süresiyle ilgili hüküm şimdi gerekçe gösterildi ki sanık hakları kapsamında. Ama bir de vicdan diye bir şey var, bir de mağdur hakları var. Mağdur haklarını kim koruyacak şimdi?" dedi. Özbilgin, sanık Arslan'ın serbest kalması halinde yurt dışına kaçacağını da vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül uzun yargılamaya tepkiliydi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, kendi imzaladığı yargı paketi kapsamında Zirve Yayınevi Katliamı ile Danıştay Saldırısı'nın sanıkları için tahliye kararı verilmesiyle ilgili mahkemelerce hızlı karar verilememesini eleştirdi. Gül, “Burada tabii esas sorun mahkemelerin kararlarını vermesinde bu kadar uzun zamanın geçmesi. Beş yıl içerisinde eğer suçüstü yapılan olaylarla ilgili bile failleri yakalanmış olaylarla ilgili bile, kesin kararlar verilemiyorsa hepimizin bunu ciddi ciddi düşünmemiz gerekir. Bir taraftan uzun tutukluluk süreleri bir nevi cezaya dönüşüyor. Bunu gidermek gerekiyor. Ama diğer taraftan bu kadar uzun süre içerisinde bile karar vermemek bu açıkçası kabul edilebilir değil" dedi.
Hizbullah Davası'nda ise, eski düzenlemedeki 10 yıllık tutukluluk üst sınırı varken de 10 yılda karar çıkmayınca tahliyeler olduğunu da anımsatan Gül, Danıştay zanlısı Arslan'ın tahliyesi ile ilgili şunları söyledi:

"Tartışmalı değil, suçüstü yapılmış failleri belli. Danıştay davasında da durum aynı değil mi? Failler bulunmamış olsa, yakalanmamış olsa hadi diyeceksiniz ki uzun sürebilir. Aynı gün failler yakalanmış, ama bu kadar süre geçmiş. Yargı sürecimizin hızlandırmayla ilgili gerekli tedbirlerin alınmasının gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili düzenlemeler de aslında yapıldı. Yargıtay ve Danıştay’ın üye sayıları arttırıldı, biriken dosyaların azaltılmasıyla ilgili. Ama hala bu sorunun bu şekliyle devam ediyor olması bizim çok ciddi meselelerimizden muhakkak ki birisidir."

KCK sanıklarında talepten vazgeçildi

Diyarbakır'daki KCK Davası'nda ise, 91 sanık için 5 yıllık tutukluluk süresi aşıldığı için tahliye talep edildi. Ancak sanık avukatları Cihan Aydın ve Mehmet Emin Aktar, akşam kendi taleplerini işleme almaması için Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ikinci bir başvuruda bulundu.

Gözler Balyoz'da...
Bugün içerisinde Balyoz Planı davasında haklarında verilen karar onanan İhsan Balabanlı, Bekir Memiş, Mustafa Önsel ve Hanefi Yıldırım da nöbetçi mahkemeye tahliye talebinde bulundu. Bu taleplerle ilgili önümüzdeki günlerde karar verilmesi bekleniyor.
  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG