Erişilebilirlik

Türkiye’de Mursi’ye ‘Şehit ve Kahraman’ Vurgulu Gıyabi Cenaze


Mısır'ın eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ölümü sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada “şehit ve kahraman” ifadelerini kullandı. Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Türkiye, 2013’ün Temmuz ayında Müslüman Kardeşler yönetimine yapılan askeri darbe nedeniyle Mısır’daki yeni yönetim ile görüş ayrılığını koruyor. Seçimle yönetime gelmiş Müslüman Kardeşler’in, Abdülfettah El Sisi komutasındaki ordu eliyle uzaklaştırılarak yargılanması sürecine başından beri karşı çıkıyor. Mısır’daki duruşma sırasında Mursi’nin hayatını kaybetmesiyle birlikte Türkiye’nin Mısır’daki mevcut yönetime tepkisi sert oldu.

Erdoğan Fatih’te gıyabi cenaze namazına katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mursi'nin vefatını üzüntüyle öğrendiğini ifade ederek, Muhammed Mursi'nin Müslüman Kardeşler Hareketi içinde yürüttüğü demokratik mücadele ile öne çıktığını söyledi. Mursi ile yakın dostlukları olduğunu kaydeden Erdoğan, “Darbe mahkemelerinde yargılanan ve idam cezasına çarptırılan merhum Mursi'nin yine bir mahkeme salonunda son nefesini vermiş olması, adeta kendisine ve halkına yıllardır yapılan zulmün bir sembolüdür. Zalimler, mazlumların canlarına kastedebilir hatta onları öldürmek suretiyle şehadete yürümesine vesile olabilirler. Fakat verdikleri mücadelenin izzetine asla halel getiremezler. Bizim zalimlerle bu noktada hele hele kardeşlik seviyesinde farklı dayanışmamızın olduğu bir kardeşimiz Mursi'nin adeta katili durumunda olan kişi ile bir araya gelmemiz mümkün değildi. Bugüne kadar da gelmedik. Bizim gözümüzde Mursi, inandığı dava uğruna verdiği mücadele sırasında hayatını kaybeden bir şehittir. Tarih, onu cezaevine atıp, idamla tehdit edenleri ve şehadetine yol açan zalimleri asla unutmayacaktır” dedi.

Erdoğan, ayrıca Mursi için bugün İstanbul Fatih Camisi’nde ikindi namazına müteakip kılınan gıyabi cenaze namazına katıldı.

Erdoğan İstanbul'da Mursi Adına Kılınan Gıyabi Cenaze Namazına Katıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

Cami avlusunda vatandaşlarla selamlaşan Erdoğan "Bildiğiniz gibi dün akşam 19.00 civarında duruşma sırasında Muhammmed Mursi rabbimize yürüdü. Tabii bu normal bir yürüyüş müdür, burada başka durumlar var mıdır yok mudur bu düşündürücüdür. Şayet benim şu anda bunun normal bir durum olduğuna inancım yok. Zira o kadar ki ailesine Muhammed Mursi'yi teslim edemeyecek kadar bunlar korkak." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Darbe onu iktidardan uzaklaştırdı ancak hatırası gönüllerimizden silinmeyecek. Ümmet dik duruşunu unutmayacak! Mekanın cennet olsun Mursi” mesajını paylaştı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de, Mısır’daki darbeye destekleyen ülkelere tepki göstererek, “Ahlaki ya da siyasal hakikat asla soyut değildir. En somut, en canlı hayat gerçeğidir. Ahlaki ve siyasal hakikate bağlı olanlar, hayatın canlı tarafındadır. Dünyadan ayrıldıktan sonra da insanların hayatına haysiyetleriyle yön vermeye devam ederler. Ellerindeki ölüm makineleriyle insanlık değerlerine saldıranlar, yaşarken çürüyorlar. Mahkeme salonunda hayatını kaybetmiş onurlu birinin naaşından korkuyorlar. Çürüyen, canlı olandan korkar. Dünyanın onurlu ve gerçekten demokrat insanları sesini şimdi yükseltmelidir. Şehit Cumhurbaşkanı Mursi onurlu hayatına uygun şekilde defnedilmelidir” ifadesini kullandı.

Bu arada 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, “Mısır'ın ilk ve tek demokratik olarak seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin şehadetini büyük bir üzüntüyle karşıladım. Kardeş Mısır halkına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Mursi’ye ‘Şehit ve Kahraman’ Vurgulu Gıyabi Cenaze
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Kılıçdaroğlu’ndan da Mursi’nin ölümüne tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Mısır’da Mursi’nin yargılama sırasında hayatını kaybetmesine tepki göstererek, darbe döneminde emekli büyükelçiler Faruk Loğoğlu ile Osman Korutürk’ün Mısır’a gittiğini ve burada siyasi idam kararlarına karşı görüşlerini aktardığını anlattı. Kılıçdaroğlu, “Muhammed Mursi, bir darbeyle devrildi. Darbeye karşı çıktık. Mursi ve arkadaşları idamla yargılanıyordu. İki milletvekilimi Mısır'a gönderdim. Oradaki yetkililerle gidin görüşün. Siyasi idamlar sonunda nasıl toplum çıkar görmek istiyorsanız Türkiye tarihine bakın dedik. Gidin yetkililerle görüşün siyasi idamlara başvurmasınlar dedik. Mursi'ye Allah'tan rahmet diliyoruz. Gönül isterdi ki Muhammed Mursi bir cumhurbaşkanı çerçevesinde bir törenle defnedilsin. Gizli, acele, sadece ailesine haber verilerek defin işlemleri yapıldı. Bunu demokrasi kültürümüz, inançlarımız, ahlak açısından da doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. Mısır'ın dostluğuna, kardeşliğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Mursi için gıyabi cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı kıldırdı

Başkentte Mursi için tarihi Hacı Bayram Veli Camii ile Mısır’ın Ankara Büyükelçiliği önünde gıyabi cenaze namazı kılındı. Mısır Elçiliği önündeki cenaze namazı, Kahire’deki mevcut ordu kökenli yönetime tepkiyi ortaya koymak amaçlıydı. Irak kökenli gencin Mursi gıyabında kıydırdığı cenaze namazı sonrasında Sisi yönetimini hedef alan yazılı basın açıklaması okundu.

Hacı Bayram Veli Camii’nde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kıldırdığı cenaze namazına, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç katıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 6 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG