Erişilebilirlik

Türkiye’de İlk Corona Virüsü Ölümü: 89 Yaşında Erkek


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin ve ailesince yaşanacak üzüntüyü paylaştığını vurgulayarak, “Bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen en yakın takip eden kişilerdenim. Kendisi 89 yaşındaydı” sözleriyle corona virüsü nedeniyle ilk ölüm vakasını duyurdu.

Koca, saat 23.45’te basın mensuplarına 15 dakika önce duyurusu yapılmış olan basın açıklaması için bakanlıkta kameralar karşısına geçti. Koca, Türkiye’nin yedi gün öncesinde ilk corona virüsü vakasını tespit etmesi öncesinde alınmış tedbirlerle bu virüse karşı 90 gün direndiğini bildirdi.

“Çin’den sonra sorunun niteliğini kavrayan ilk ülkelerden biriyiz” diyen Koca, “İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünyayla yoğun ilişkileri olan Türkiye’nin kendini yalıtması imkan dışıydı. Araştırmalar bugün bize çok şey öğretmiş durumda. Virüs solunumla bulaşıyor, kalabalık ortamlar en riskli ortamlar. Virüsün farklı yaş grubundaki etkisi önemli. Çocuklar kolay kapabiliyor ama ölüme rastlanmıyor, sonuç yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişiyor. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler direnci düşük ve başka hastalığı olanlardır. Yaşlılar dikkatli olmalı” uyarılarını yineledi.

Yedi gün önce ilk vakayı da gece yarısı açıklamış olduğuna işaret eden Koca, Türkiye’deki ilk ölüm vakasını, “Gerçekten üzen bir haberi bildireceğim. Bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen en yakın takip eden kişilerdenim. Kendisi 89 yaşındaydı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum. Hepimiz bu ölümü metanetle karşılamalıyız” dedi.

Türkiye’de salgına dönüşmemesi için ve bu hastalığa set çekilmesi için mutlaka tedbirlere uyulması gerektiğini belirten Koca, “Umre’den ve Avrupa’dan gelenler için tedbir alındı. İzole edilen vakalar bulunmakta. Bugün itibariyle 51 pozitif sonuçla toplam, 98 olmuştur. Belirttiğim gibi pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşmeyle sonuçlanıyor. Bunun için gerekli destek tedavisini veriyoruz” açıklaması yaptı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG