Erişilebilirlik

Türkiye Corona Salgınıyla Mücadele İçin Ne Önlemler Alıyor?


Türkiye'de Corona Virüsüyle Mücadele İçin Hangi Önlemler Alınıyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:28 0:00

Türkiye, ilk corona virüsü vakasının görülmesinin ardından sınır noktalarında termal kamera kullanılması ve sınır kapılarını kapatma gibi önlemler alındı. Maske başta olmak üzere tıbbi malzeme ihracatını denetim altına alma tedbirlerinin yanı sıra turizm sezonu açılışı Nisan ayı sonuna ertelendi.

Sağlık Bakanlığı’nın corona virüsüne karşı tedbirleri belirlemek üzere oluşturduğu Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantısında turizm ve ticari alanlarda alınacak tedbirler görüşüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ortak basın toplantısında Türkiye’nin corona virüsüyle mücadele kapsamında alınacak önlemler paylaşıldı.

Daha az turist gelmesi daha sağlıklı bir karar

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Türkiye’nin Mart ayında rezervasyon kabulleriyle başlayan turizm sezonunun salgın nedeniyle Nisan ayı sonuna ertelendiğini açıkladı.

Geçen yıla kıyasla daha az turist gelmesinin daha sağlıklı bir karar olacağını düşündüklerini kaydeden Ersoy, “Mart’ta, Nisan’da bir sayı (turist sayısı) yakalamak değil sonrasında virüsün riskinin azaldığı dönemlerde gerçek sayıları yakalamak Türkiye açısından çok çok daha önemli” dedi. Kültürel etkinlikler ve organizasyonların da aynı tarihe ertelenmesinin gündemde olduğunu da söyledi.

“Kuşadası Limanı’na bir yolcu gemisinin yanaşmasına izin verilmedi”

Turistik yolcu (kurvaziyer) gemileriyle ilgili de tedbirler aldıklarını açıklayan Ersoy, İtalya örneğinde ilk dönemde yolcu gemisi hazırlıksız yakalandığı için hastalık görüldüğünü ancak şimdi bu yolcu gemilerinde uluslararası protokollere uygun şekilde virüse karşı tedbir alındığını söyledi. Ersoy, “Bizim için öncelikli olan gemideki protokolü ve kendisi değil. Biz hangi ülkeye ne tür sınırlamalar uyguluyoruz diye bakıyoruz. Bizim için yolcu profili önemli, biz buna göre karar alıyoruz” mesajını verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, İtalya’daki salgın nedeniyle Kuşadası (Aydın) limanına yanaşmayı planlayan bir yolcu gemisine izin verilmediğini açıkladı.

“Türkiye’nin maske, eldiven, tulum ve sıhhi malzeme ihracatında artış oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da, “Önceliğimiz halk sağlığı. Ama aynı zamanda gerekli tedbirleri alarak ticaretin aksamaması sağlamak” diyerek Türkiye’nin ticari faaliyetlerini corona virüsü etkisinden de korumaya çalıştıklarını vurguladı.

Türkiye kamuoyunda maske kullanımıyla ilgili talebi dikkate aldıklarını kaydeden Pekcan, “Maske ve eldiven, tulum gibi sıhhi malzemelerin arz ve talep dengesine bakıyoruz. İhracatlarında da gözle görülür bir artış oldu. Bizim amacımız ihracatı engellemek değil. Geçen sene 10 marta kadar 4 milyon dolar olan ihracat, bu sene aynı sürede 40 milyon dolar oldu sadece maskede. Bu doğrultuda piyasada maske bulunmadığı için önceliğimiz halkın sağlığı. Amacımız halkın ulaşılabilir, makul ve mantıklı fiyat seviyesinden alışverişlerini yapabilmesi. Dolayısıyla artık ihracat ön izinlerini Sağlık Bakanlığı’nın ön iznine bağlandı” diye konuştu.

Türkiye’ye dünyadan gelen maske talebinde öncelik iç tüketime verilecek

Sağlık Bakanı Koca, “Maskede vatandaşlarımızın kolay erişimi olmadıkça, doygunluk olmadıkça ihracat izni vermeyeceğimizi söylemek istiyorum. Yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda yeni bir düzene sokmaktır. Corona virüs tedbirlerimizden daha güçlü değildir” görüşlerini ifade etti.

Üretici firmaları da iç piyasaya yönelik fahiş fiyatlandırma yapılmaması konusunda denetim altına aldıklarını vurgulayan Pekcan, 13 maske üreticisi firmaya soruşturma başlatıldığını ve 9'una 104 bin lira idari para cezası uygulandığını açıkladı.

“Türkiye’de gıda paniğine gerek yok”

Ticaret Bakanı Pekcan, Türkiye kamuoyuna gıda konusunda panik yapılmaması çağrısında da bulunarak, “Bugün hiçbir gereksinim olmamasına rağmen gıda ürünlerinde de fahiş fiyatlar görüyoruz. Onlar için de gereğini yapacağız. Fırsatçılara göz açtırmayacağız. Vatandaşlarımızı sakin olmaya, dedikodulara kulakları kapamaya ve resmi duyurulara kulak vermeye davet ediyoruz. Gerçekten panik yapacak bir durum yok. Zaten gıda perakendecileri derneği de bu sabah toplantı yaptılar ve kendileri 'bizim yeterli stokumuz da var, ürün stokumuz da var, personelimiz de var, hiçbir paniğe gerek yok' diye duyuru yaptılar” dedi.

“Okulları tatil etme önümüzdeki günlerde konuşulabilir”

Sağlık Bakanı Koca, toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılmadığını anımsatarak, bugün için Türkiye’de okulları tatil etmek gibi bir planlama yapılmadığını da bildirdi. Koca, “Önümüzdeki günler gündeme gelebilir. Bunu, salgının seyri de belirler” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında daha kapsamlı bir toplantı yapılacağını da açıklayan Koca, bu süreçte vatandaşlardan açıklanan tedbirlere göre davranmalarını beklediklerini vurguladı. “Tıbbi tedavi süreci belli” diyen Koca, önemli olanın corona virüsüne karşı önleyici tedbirleri vatandaşların uygulaması olduğunu işaret etti.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG