Erişilebilirlik

Türk Heyeti Washington Temaslarını Tamamladı


Türk Heyeti Washington'da
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00

Türkiye’den dokuz kişilik bir diplomatik heyet, Amerika ve Türkiye arasındaki gerginlikleri gidermek amacıyla bugün Washington'da temaslarda bulundu.

Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın başkanlığındaki Türk heyetini ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan bakanlık binasında ağırladı. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Amerikan Dışişleri Bakanlığı'ndan kısa bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Türk yetkililerle ilave görüşmeler yaptık. Görüşmeler devam ediyor" ifadesi kullanıldı.

Bu açıklamadan birkaç saat sonra da Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, yine kısa bir yazılı açıklama yayınlayarak, görüşmede rahip Brunson dahil bir dizi ikili konunun ele alındığını belirtti. Açıklamada, "Bugün ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John J. Sullivan Türk Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'la görüştü. İkili, rahip Brunson dahil bir dizi ikili konuyu ele aldı" denildi.

Heyet daha sonra Maliye Bakanlığı'a geçti. Buradaki görüşmeyse yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Nauert, dünkü basın brifinginde, Türkiye ve Amerika’nın Brunson konusunda ön anlaşmaya vardığı yönünde Türk basınında yer alan iddialara ilişkin soruya, “Anlaşmaya varılmış olsaydı, rahip Brunson ve Türkiye’de tutuklu bulunan diğer Amerikan vatandaşları ülkelerine dönmüş olurdu” yanıtını vermişti.

Amerikalı sözcü, “Türkiye ile krizin çözümü konusunda ilerleme sağlanıyor mu? İki taraf çözüme yakın mı?” sorusuna cevaben, “Bizim beklediğimiz ilerleme rahip Brunson ve diplomatik misyon çalışanlarının serbest kalıp evine dönebilmesi” ifadesini kullanmıştı.

Piyasaların gözü görüşmede

Türk heyetinin Washington'u ziyaret edeceği haberi, Türk lirasının yaşadığı sert düşüşü az da olsa kontrol altına aldı. Ancak uzmanlar, ikili ilişkilerde giderek tırmanın gerginliğin Türkiye'deki mali krizi tetikleyeceği uyarısında bulunuyor.

Türk lirası, Trump Yönetimi'nin Türkiye'nin Amerikan pazarına gümrüksüz erişimine son vermeyi düşündüğü haberlerinin çıkması üzerine hafta başında son on yılın en ciddi değer kaybını yaşadı.

Lira, Türk heyetinin Washington'da temaslarda bulunacağı haberleri üzerine verdiği ağır kayıpları kısmen telafi etti. Ancak Ankara ve Washington arasında bir ön mutabakata varıldığı şeklindeki iddiaların asılsız çıkması üzerine liradaki değer kaybı devam etti.

Washington'dan ayrılan heyetin görüşmelerine ilişkin Türk tarafından herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak bir numaralı gündem maddesinin halen ev hapsinde bulunan ve terör suçlamalarından yargılanan Amerikalı rahip Andrew Brunson olduğu belirtiliyor. Türkiye'yi Brunson'u rehin almakla suçlayan Beyaz Saray, terör suçlamalarının asılsız olduğunu kaydediyor.

Türk-Amerikan ilişkileri, Başkan Trump'ın Brunson'un gözaltına alınması nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yaptırım uygulama kararı alması üzerine geçtiğimiz hafta gerilmiş, Ankara, benzer önlemlerle misillemede bulunmuştu.

Kadir Has Üniversitesi'nden uluslararası ilişkiler uzmanı Soli Özel, bu konuda, ”Rahip Brunson şu anda asıl meselenin hakettiği değerden daha fazla sembolik önem kazanmış durumda. Göz altına alınan tüm Amerikalılar ve Adana, İstanbul ve Ankara'daki Dışişleri Bakanlığı çalışanları Brunson'la ilişkilendirilecek,” şeklinde konuştu. Türkiye'deki Amerikan konsolosluk ve büyükelçiliğinde görev yapan üç kişi, terör suçlamaları gerekçesiyle göz altında tutuluyor.

Meselelerin son birkaç yılda üst üste biriktiğine ve bütün bu sorunların çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Soli Özel, ”Bunun olması için sükunetin sağlanması ve her iki tarafa da hakim olan histeri halinin yatışması lazım,” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzlaşma yolunu şimdiden hazırlamış olabilir. Erdoğan'ın Trump'a kişisel olarak saldırıda bulunmaktan kaçınması, bunun bir örneği. Özel, bu konuda, ”Erdoğan, Trump'ı meselenin dışında tutarak kendisine manevra sahası açtı. Eğer bu gerginliğin yatışması sağlanırsa iyi diplomatlar bir çıkış yolu bulabilir,” şeklinde konuştu.

Türkiye'deki Amerikan Büyükelçiliği de gerginliği azaltmaya çalıştı ve Salı günü paylaştığı Twitter mesajında, ”Amerika, gerginliklere rağmen Türkiye'nin sağlam bir müttefiki ve dostu olmaya devam ediyor. İki ülke aktif ekonomik ilişkiye sahip,” ifadeleri yer aldı.

Amerikan Büyükelçiliği ayrıca Türk medyasında yer alan ve adı açıklanmayan bir Amerikalı yetkilinin Türk lirasının değerinin daha da düşeceği şeklindeki açıklamalarına dayandırılan haberleri yalanladı.

Uzmanlar, her iki tarafın da farklılıkları gidermede oldukça fazla deneyime sahip olduğunu kaydediyor.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden uluslararası ilişkiler uzmanı Profesör Hüseyin Bağcı, Türkiye'nin Amerika'yla ilişkilerinin her zaman sorunlu olduğunu söylüyor. Bağcı, ”1970'li yıllarda bile ilişkiler, sorunlu ortaklık olarak tanımlanıyordu. Bugün kafaları kurcalayan soru ise, bu sorunların çözülebilir olup olmadığı,” şeklinde konuşuyor.

İki NATO müttefiki arasında henüz çözüme kavuşturulamamış bazı meseleler var. Ankara'nın Moskova'yla giderek derinleşen ilişkileri ve Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alma planı, Türkiye ve Amerika arasındaki gerginliğin ana nedenlerinden biri.

Ankara'nın yeniden devreye giren İran yaptırımlarını uygulamayı reddetmesi, Suriye konusundaki farklılıkların hala giderilememiş olması ve Türkiye'nin 2016'daki başarısız darbe girişiminin sorumlusu olarak gösterdiği Fethullah Gülen'in iade edilmesindeki ısrarı da ilişkilerin sorun yaşamasında etkili oldu.

Yabancı yatırımcılar Washington'da yapılan temasları yakından takip etti. Görüşmelerin başarıyla sonuçlandığına ilişkin bir açıklamanın, Washington'un Ankara'ya mali yaptırım uygulayacağı ve zaten kırılgan olan Türk ekonomisinin krize gireceği korkularını bertaraf edebileceği, görüşmelerden sonuç çıkmadığı yönündeki bir açıklamanın ise liranın değerinin daha da düşmesini tetikleyebileceği yorumları yapılıyor.

Türk banka ve şirketlerinin milyarlarca dolarlık borcunun büyük kısmının bir yıl içinde ödenmesi gerekiyor. Yılın başından bu yana liranın yüzde 30 oranında değer kaybına uğraması ise bu borçların zamanında ödenip ödenmeyeceği kaygılarını körüklüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi politikaları da yatırımcıları kaygılandırıyor. Bu politikaların başında Erdoğan'ın enflasyonu dizginlemek için faiz artışına gitmeye sıcak bakmaması geliyor.

Türkiye'deki mali piyasaların istikrarsızlığı göz önünde bulundurulduğunda Ankara'nın Washington karşısındaki manevra alanının dar olduğu görülüyor. Türk heyetinin Washington temaslarından başarıyla çıkmasının en iyi ihtimalle kısıtlı bir rahatlama sağlaması bekleniyor. Bunun nedeni, yabancı yatırımcıların kaygılarının temel mali dengesizliklerden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu dengesizliklere yanıt vermemesinden kaynaklanıyor.

XS
SM
MD
LG