Erişilebilirlik

80 Türk 3 Gündür IŞİD’in Elinde Rehin


Dışişleri Bakanlığı tarafından kurulan kriz merkezi

Dışişleri Bakanlığı baskının ardından başkonsolosluktan alınan 49 kişiyle, 31 TIR şoförünün kurtarılması için çabalarını sürdürüyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru Irak makamlarının Türkiye'yi bilgilendirmeden konsolosluk önündeki güvenlik güçlerini çektiğini söyledi

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Musul’u ele geçirirken Türkiye Cumhuriyeti Musul Başkonsolosluğu’nda bulunan başkonsolos dahil 49 kişini rehin almasının ardından üç gün geçti. Dışişleri Bakanlığı baskının ardından başkonsolosluktan alınan 49 kişiyle, 31 TIR şoförünün kurtarılması için çabalarını sürdürüyor.

Bugün gazetecilerle kısa bir bilgilendirme toplantısı yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Irak makamlarının Türkiye'yi bilgilendirmeden konsolosluk önündeki güvenlik güçlerini çektiğini söyledi.

Naci Koru: ‘Fidye ve pazarlık söz konusu değil’

Koru, “Konsolosluk baskını çarşamba günü saat 11:20'de oldu. Olaylar başlayınca konsolosluktan tahliye kararı alındı. Konsolos 'içerisi daha güvenli' raporu verdi. Baskına gelenlerin sayısı güvenlik görevlilerimizinkiyle mukayese edilir gibi değildi. Militan sayısı karşı koymaya imkan vermiyordu. Konsoloslukta bulunanların havayolu ile tahliyesi mümkün değildi. Teslim kararı 3-4 dakika içinde verildi. Konsolosluk çalışanları Musul merkezinde, TIR şoförleri ise kentin kuzeyinde, fidye pazarlık söz konusu değil” dedi.

Dışişleri Bakanlığı rehinelerin kurtarılması için tüm imkanları seferber etti

Bugün bir açıklama yayınlayan Dışişleri Bakanlığı, “Vatandaşlarımızın en kısa sürede, sağ salimen ülkemize dönmelerinin sağlanması için devletimiz tüm imkanlarını seferber etmiş durumdadır’ dedi.

Uluslararası Göç Örgütü verilerini temel alan Dışişleri Bakanlığı’na göre, Musul’da 6 Haziran’da başlayan çatışmalar nedeniyle yaklaşık 500 bin kişinin kenti terk etti. Bakanlık, Irak Kürdistan Bölgesi dışında tüm ülkede 7 ila 10 bin arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bulunduğunu tahmin ediyor.

Dışişleri: ‘TC vatandaşları Irak’ı terk etsin’

Vatandaşlarına Irak’tan ayrılmalarını ‘kuvvetle’ tavsiye eden bakanlık, Türk Hava Yolları’nın Bağdat, Basra, Necef, Süleymaniye ve Erbil’den en düşük ücret tarifesinden yararlanarak dönebileceklerini duyurdu. Bakanlık ülke medyasında yer alan ‘takas pazarlıkları’ hakkında ise bu iddiayı doğrulayan ya da yalanlayan bir bilgi vermedi.

Devlet kurumlarından tek yalanlama, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ‘30 Mayıs’ta 4 Türk istihbarat subayının IŞİD tarafından tutuklandığı’ yönündeki iddiaların Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle dün TBMM’ye soru önergesi vermiş ve sorular bugün basında yer almıştı.

Genelkurmay: ‘IŞİD mensuplarına eğitim verdiğimiz iddiası gerçekdışı’

Genelkurmay Başkanlığı bugün internet sitesinden yaptığı açıklamada 14 Haziran 2014 tarihinde bazı basın yayın organlarında "Irak'ta IŞİD terör örgütü mensuplarına dört Türk subayı tarafından eğitim verildiği ve söz konusu subayların Irak askerleri tarafından Felluce'de göz altına alındığı" yönünde haberlere yer verilmiştir. Haberde yer alan iddialar mesnetsiz ve gerçekdışıdır’ dedi.

Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın birkaç saat arayla yaptığı açıklamalarda bir ayrıntı ilgi çekiciydi. Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında Irak Şam İslam Devleti örgütünden söz etmezken Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen duyuruda IŞİD’den ‘terör örgütü’ olarak bahsedildi.

Çankaya Köşkü’nde Musul toplantısı

Başbakan Erdoğan dün temaslarda bulunmak ve bazı açılışlara katılmak üzere memleketi Rize’ye giderken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün Çankaya Köşkü’nde Musul’daki gelişmeleri değerlendirmek üzere Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Gürel ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun katılımıyla bir toplantı düzenledi.

Bahçeli: Erdoğan, IŞİD’e ‘terörist’ diyemiyor


Musul politikasıyla ilgili hükümete en sert muhalefet Milliyetçi Hareket Partisi’nden geliyor. Ankara’da ‘Siyaset ve Liderlik Okulu Mezuniyet Töreni’nde konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Musul’daki baskının hükümetin dış politikasının iflası olduğunu söyledi. MHP lideri, “Hükümet korkak ve acizdir. Başbakan IŞİD’e en küçük tepki göstermemiş dahası terörist bile diyememiştir. Çünkü Başbakan’ı sakladığı gizlediği karanlık ilişkileri esir almıştır” dedi.

Hükümeti Irak’taki Türkmenlere sırt çevirmekle suçlayan Bahçeli’ye göre, “bölgesel ateş AKP’nin yanlış politikaları yüzünden Türkiye’yi yakacak.”

CHP’li Tezcan: ‘Hükümet IŞİD’e lojistik destek veriyor’

Dün hükümet aleyhine vereceği gensoruyu ‘ulusal birlik ve beraberlik ihtiyacı’ nedeniyle geri çeken Cumhuriyet Halk Partisi’nden sert bir açıklama geldi. Parti içi bir toplantı için Karabük’e giden CHP Genel Başkanı Yardımcısı Bülent Tezcan, hükümeti El Kaide, El Nusra ve IŞİD gibi Ortadoğu mezhep ayrışmasını körükleyen örgütlere lojistik vermekle itham etti.
XS
SM
MD
LG