Erişilebilirlik

İsveç Etiyopya’da Tutuklu Gazetecilerin Salıverilmesini İstedi


Bölgede yaşayan etnik Somalililar Etiyopya askerlerini sivil halka karşı insanlık dışı eylemlere girişmekle suçluyor

Stockholm hükümeti Etiyopya’da terörizm iddiasıyla yargılanan ve suçlu bulunan iki İsveçli gazetecinin derhal serbest bırakılmasını istedi

Gazeteci Martin Schibbye ve foto muhabiri Johan Persson, Temmuz ayında, Etiyopya’da açlık ve kuraklıkla ilgili araştırma yaparken tutuklanmıştı.

İki gazeteci kendilerini gezdiren ve Etiyopya hükümeti tarafından terörist örgüt kabul edilen Ogaden Ulusal Kurtuluş Cephesi (ONLF) gerillalarına destek sağlamakla suçlanmıştı.

Ülkeye izinsiz girdiklerini kabul eden iki İsveçli, hem bu hareketlerinden ötürü hem de terörist örgütü desteklemek suçundan hüküm giydi. Schibbye ve Persson’a 18 yıla kadar ağır hapis cezası verilmesi mümkün.

İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt iki gazetecinin Etiyopya’ya görevli olarak gönderildiğini söyledi ve derhal salıverilmelerini talep etti.

Uluslararası Af Örgütü de Schibbye ve Persson’un terörizmle suçlanmasını reddetti ve görevini yaptıkları için cezalandırılan iki gazetecinin en kısa zamanda serbest bırakılmasını istedi.

Etiyopya hükümeti Somali sınırı yakınlarındaki Ogaden bölgesine yabancı gazeteci ve yardım görevlilerinin girmesine asla izin vermiyor.

İsveç Etiyopya’da Tutuklu Gazetecilerin Salıverilmesini İstedi
İsveç Etiyopya’da Tutuklu Gazetecilerin Salıverilmesini İstedi

Bölgede faaliyet gösteren ve hükümetin terörist örgüt olarak nitelediği Ogaden Ulusal Kurtuluş Cephesi (ONLF) ise, hükümeti, Ogaden’de yaşayan etnik Somalilere karşı insanlık suçları işlemekle suçluyor.

XS
SM
MD
LG