Erişilebilirlik

Suudi Kralı Selman Hastaneye Kaldırıldı


Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, safra kesesi iltihabı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 84 yaşındaki Kral Selman’ın hastaneye kaldırıldığı haberini Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA duyurdu.

Ajans, Selman’ın durumuna ilişkin detaylı bir bilgi paylaşmadı. Haberde Selman’ın bazı tıbbi kontrollardan geçeceği belirtildi.

Kral Selman’ın hastaneye kaldırılmasının ardından Irak Başbakanı Mustafa El Kadhimi’nin de Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaretin ertelendiği açıklandı.

2012 yılı Haziran ayında veliaht prens, 2015 yılından bu yanaysa Suudi Arabistan Kralı olan Selman, daha önce de yaklaşık 50 yıl boyunca Riyad Valiliği görevini üstlenmişti.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Kral Selman’ın sağlık sorunları nedeniyle son birkaç yıldır ülkenin yönetiminde söz sahibi.

Suudi Arabistan’ın petrole olan bağımlılığını azaltmak adına ekonomik reform adımları atan ve sosyal hayatta özellikle kadınlara yönelik hakların arttırılması yönünde hamle yapan Veliaht Prens Selman’ın dünya genelindeki popülaritesi, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle birlikte zarar gördü.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu binasında Veliaht Prens Selman’ın bilgisi dahilinde öldürüldüğü belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG