Erişilebilirlik

Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Washington’a Döndü


Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında Amerika’dan Riyad’a giden Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın kardeşi ve Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Prens Halid Washington’a döndü.

NBC televizyonunun ilk olarak duyurduğu ve Washington Post’ta da yer alan habere göre Suudi Büyükelçi ABD’nin 41. Başkanı George H.W. Bush’un cenazesine katılmayı planlıyordu ancak cenaze töreninde Suudi Arabistan’ı Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyir temsil etti.

Suudi Büyükelçi Prens Halid, Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Ekim ayında Washington’dan ayrılmıştı. Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamaları süreç içinde değiştikçe, Cumhuriyetçi senatörler brifingler sırasında büyükelçiyi yanlış bilgi vermek ve olayın ayrıntılarıyla ilgili yalan söylemekle suçlamıştı.

Suudi Arabistan’ın Amerika Büyükelçisi Halid bin Selman Kaşıkçı’nın konsolosluk binasından çıkarkenki görüntülerinin sorulması üzerine güvenlik ekipmanının sadece canlı olarak görüntü yayınladığını, kayıt almadığını savunmuştu.

Suudi Arabistan ile yaşanan Kaşıkçı krizini yakından takip eden uzmanlara göre Prens Halid bin Selman’ın Washington’a dönmesi Riyad’ın krizin sona erdiğini düşündüğü anlamına geliyor.

CIA Başkanı Gina Haspel Senato’nun alt komisyonlarında görev yapan senatörlere Kaşıkçı cinayetine ilişkin brifing vermis, senatörler bilgilendirme sonrası cinayette Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın rolü olduğuna ilişkin görüşlerinin güçlendiğini savunmuştu.

Brifing alan senatörlerden biri olan deneyimli Cumhuriyetçi Lindsey Graham “Veliaht Prens olmadan böyle bir şeyin bu kadar organize şekilde yapılmasının ihtimali sıfır” demişti.

XS
SM
MD
LG