Erişilebilirlik

Suudi Arabistan'dan Suriye'ye Sert Çıkış


Suudi Arabistan'dan Suriye'ye Sert Çıkış

Suriye üzerinde şiddete son vermesi için uluslararası baskılar artarken Suudi Arabistan Şam Büyükelçisini geriçağırdı. Kuveyt ve Bahreyn de Suudi Arabistan'a katılarak elçilerini Şam'dan çekme kararı aldı

Kral Abdullah bugün yayınladığı mesajda Suriye’deki durumun din, manevi ve ahlaki değerlerle uyuşmadığını belirterek Şam hükümetinden kandökülmesini durdurmasını istedi.

Suudi Arabistan Kralının mesajı, daha önce Arab Birliği ve Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyinin yaptığı benzer açıklamaları izliyor. Arap liderler bugüne kadar Suriye’deki gelişmeler karşısında sessizliğini koruyordu.

Öteyandan Suriyeli insan hakları grupları, zırhlı araçlarla desteklenen askeri birliklerin Pazar gününden beri saldırılarını sürdürdüğü doğudaki Deir el-Zour kentinde yeniden top ateşi açtığını bildirdi. İnsan hakları grupları Pazar günü kentde en az 42 kişinin öldürüldüğünü önesürüyor.

İnsan haklarına göre kuzeydeki İdlib iline bağlı Maarit el-Numan kasabasına da saldıran Suriye birlikleri halka giriş çıkışı yasakladı.

Suriye devlet başkanı Beşar el-Esad Pazar günü askeri operasyonları savunarak bunun yolları kesen, halkı “terörize eden” yasadışı gruplarla mücadele için “ulusal görev” olarak tanımladı. Esad, Lübnan dışişleri bakanı ile görüşürken yaptığı açıklamada Suriye’nin reform yolunda adımlar attığını da önesürdü.

XS
SM
MD
LG