Erişilebilirlik

Suudi Arabistan'dan İran'a Yemen Reddi


İran'ın Yemen'de hava saldırılarına son vermesini talebini reddeden Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Faysal, meşru hükümet yeniden göreve gelene kadar saldırıları sürdüreceklerini söyledi

Suudi Arabistan İran’ın Yemen’de Şii Husi isyancılarını karşı sürdürdüğü hava saldırılarına son vermesi talebini reddetti.

İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney geçen hafta hava saldırılarını ”insanlık suçu ve soykırım” olarak tanımlamıştı.

Ancak Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Saud el-Faysal Riyad’da düzenlediği basın toplantısında Yemen’e kendi amaçları için değil meşru hükümeti yeniden yerine getirmek için geldiklerini söyledi. El-Faysal, İran‘ın Yemen’den sorumlu olmadığını, devrik Mansur Hadi hükümeti yeniden göreve gelene kadar hava saldırılarını sürdüreceklerini belirtti.

Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki koalisyon gücünün Aden’deki Husi milislerinin mevzilerini hedef alan son hava saldırısında en az 22 kişi öldü.

Hava operasyonları 17 gündür devam ediyor. Ancak Yemen, son dört yıldır devam eden istikrarsızlık ve son olarak da Husi isyancılarının hükümeti devirmesinin ardından “aciz devlet” durumuna düşme tehlikesi yaşıyor.

Bu arada koalisyona destek verdiği sanılan aşiretlerin ve savaş gemilerinin, devrik Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yanlısı Husi isyancılarının mevzilendiği Atak kentini ele geçirmeye hazırlandığı bildiriliyor.

Kızılhaç başkent Sana’da 36 ton gıda, su arıtma teçhizatı ve jeneratör yardımı dağıttı. Yardımlar iki gün önce başladı.

Birleşmiş Milletler’in Yemen’deki insani yardımlardan sorumlu yetkilisi Johannes Van der Klauw, gıda ve tıbbi yardımların dağıtılabilmesi için günde çatışmalara en azından birkaç saat ara verilmesi çağrısında bulundu. Van der Klaauw, Aden’deki durumunda felaket boyutlarında olduğunu açıkladı.

Husiler, hala meşru Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi’ye destek veren askerler ve aşiretlerin savunduğu Aden kentini ele geçirmeye çalışıyor. Amerikalı yetkililer, Husi isyancılarının Aden’in önemli bir bölümünü denetimleri altında tuttuğunu bildiriyor.

XS
SM
MD
LG