Erişilebilirlik

Suudi Arabistan ve BAE'den Blackberry Telefonlara Sansür


Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Blackberry telefonların faaliyetlerini kısıtlama kararı aldı. Kararın nedeni, yetkililerin bu telefondaki veri transferlerini izleyemiyor olması…

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Telekomünikasyon Denetleme Dairesi, Blackberry telefonlarla yapılacak elektronik posta, web tarayıcı, sohbet ve kısa mesaj hizmetlerinin 11 Ekim’den itibaren durdurulacağını bildirdi.

Yetkililer Blackberry abonelerinin yaptığı veri transferinin idaresi ülke dışından yapıldığı için bunun ulusal güvenliklerine tehdit oluşturduğunu savunuyor. Sözkonusu uygulama Birleşik Arap Emirlikleri yetkililerinin Blackberry mesajlaşmalarını izlemesini engelliyor.

Bu karardan birkaç saat sonra Suudi Arabistan’dan yapılan açıklamada da Blackberry telefonlar arasında yapılan kısa mesaj hizmetinin bu ay sonundan itibaren ­engelleneceği bildirildi.

Gerek Suudi Arabistan, gerekse Birleşik Arap Emirlikleri’nde çok sayıda İnternet sitesi ve iletişim aracı, ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğu gerekçesiyle engelleniyor.

XS
SM
MD
LG