Erişilebilirlik

Suudi Arabistan'dan Petrol Üretimini Arttırma Talimatı


Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya arasında petrol üretiminin kısıtlanması konusunda anlaşma sağlanamamasının ardından Suudi Arabistan, açıkladığı üretimi arttırma planına ilişkin detayları duyurdu.

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı, devlete ait petrol şirketi Aramco’ya günlük petrol üretimini 12 milyon varilden 13 milyon varile yükseltme talimatının verildiğini duyurdu. Aramco CEO’su Amin Nasser de talimatı doğruladı.

Nasser, üretim artışı konusunda net bir takvim vermedi ancak mümkün olan en kısa sürede kapasite artışının sağlanacağını söyledi. Kapasite artışı için şirketin ciddi bir yatırım yapması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Suudi Arabistan’dan gelen bu açıklama üzerine brent petrolün varil fiyatı uluslararası piyasalarda yüzde 1,2 değer kaybederek 36,77 dolara geriledi. Hafta başında Suudi Arabistan’ın üretim arttıracağı ve fiyat düşüreceğini açıklaması üzerine petrol fiyatları yüzde 30 civarında değer kaybetmişti.

Rusya’yla Suudi Arabistan arasında sert açıklamalara neden olan petrol üretiminin kısılması konusu, özellikle Corona virüsü salgını nedeniyle üretimde ciddi sorunlar yaşayan Çin’den gelen taleplerin düşmesiyle ortaya çıkmıştı.

Corona virüsü salgını nedeniyle düşen üretime bağlı olarak azalan petrol talebi nedeniyle petrol fiyatları, yılbaşından bu yana düşmeye devam ediyor. Uzmanlar salgının etkilerinin sürmesi ve Rusya ve OPEC arasındaki anlaşmazlığın devamı halinde petrolün varil fiyatının, 30 doların altına sarkabileceği yorumları yapıyorlar.

XS
SM
MD
LG